Åsmund Lande viser stolt frem bibliotekhagen og de mange vekstene der.Foto: Deichman Grünerløkka
Vil ha landets grønneste bibliotek på Løkka: – Vi dekker langbord og spiser maten sammen
Hos Deichman Grünerløkka dyrkes både leselyst, spiselige vekster og matglede hos barn, som to ganger i uka inviteres til gratis matverksted med egendyrkede grønnsaker fra biblioteket.
Deichman Grünerløkka tiltrekker seg folk i alle aldre.
Biblioteket tilbyr aktiviteter for barn og unge.
I bibliotekhagen dyrkes spiselige vekster.
Gratis matverksted arrangeres for barn to ganger ukentlig.
Rett ved trikkestoppet på Schous plass, står et gammelt bygg med en staselig fasade mellom to bugnende trær.
Deichman Grünerløkka har, i likhet med de tjue andre filialene i byen, vært åpent hver dag i hele sommerferien.
Bakom disse veggene på Schous plass holder Deichman Grünerløkka til.Foto: Marte Ekker Kristiansen
Til tross for at sola skinner, huser biblioteket flere barn og unge denne mandagen i august.
Inne i bygget er det en behagelig stemning: En svak lyd av foreldre som leser høyt til barna sine i andre etasje, mens et søskenpar blar ivrig i bildebøker sammen.
Rundt omkring i lokalet sitter folk i alle aldre i lenestoler, med nesa inn i tegneserier eller romaner.
Storskjermen i gangen viser en oversikt av bibliotekets arrangementer.
Ikke alle reiser bort
Ikke alle reiser bort fra Oslo i ferien. For de som blir igjen i byen, kan bibliotekbesøk være en fin aktivitet å fylle dagene med.
Mens skoler og organiserte tilbud holder feriestengt, har Deichman med sine filialer holdt åpent hver dag gjennom hele perioden.
Denne sommeren har særlig barn og unge kunnet benytte seg av et stort utvalg av arrangementer og aktiviteter på de ulike bibliotekene.
Det er alltid en stille krok der man kan slå seg ned med ei bok å finne hos biblioteket på Løkka.Foto: Marte Ekker Kristiansen
Mer enn lesing
– Det er særlig aktiviteter for barn som har vært prioritert i sommer, og vi har derfor fokusert på aktiviteter som er enkle og involverende, forteller avdelingsdirektør Siri Tidemann Naalsund, avdelingsdirektør Bibliotek, Øst og Sør, hos Deichman.
Hun forklarer at sommeren er høysesong for lesing. Samtidig påpeker hun at Deichman er mer enn et sted for å låne lektyre.
– Om sommeren har vi på mange av bibliotekene et utvalg av kreative verksteder, alt fra å lære å lage tegneserier, keramikkverksteder, gaming, brettspillklubber, plastelinaverksteder og 3D-printkurs. Det er også sommerkino på flere av bibliotekene som er svært populære.
Det er nok av anbefalinger å velge mellom for leselystne barn og unge.Foto: Marte Ekker Kristiansen
Trekker de yngste til Deichman
I tillegg til utvalget av sosiale aktiviteter, kan Sommerles-kampanjen være en motivasjon for de yngste til å oppsøke Deichman.
Den nasjonale lesekonkurransen er for barn fra 1.til 7. trinn og har som hensikt å øke leselyst ved at barna sanker poeng for antall timer brukt på lesing. 31. august avsluttes årets kampanje som satte i gang 1. juni.
Avdelingsdirektøren forteller at alle aldersgrupper benytter seg like mye av bibliotekene om sommeren som ellers i året, men at antall besøkende barn får en økning i sesongen, trolig grunnet konkurransen.
Bente Kleiveland (t.v.), Melina Edvardsen og Åsmund Lande er blant de ansatte du møter hos Deichman Grünerløkka.Foto: Marte Ekker Kristiansen
Egen tegneserieavdeling
På Deichman Grünerløkka kan de ansatte fortelle at biblioteket tiltrekker seg en variert gruppe besøkende.
– Det er mange besøkende fra lokalbefolkningen på Grünerløkka. Selv om vi er i en bydel med høyt antall studenter, har vi likevel alle aldersgrupper innom, forteller Melina Edvardsen (40) om bibliotekets brukere.
Hun er spesialbibliotekar på Serieteket, Løkka-bibliotekets egen avdeling for tegneserier.
Spesialavdelingen har som mål å treffe alle aldersgrupper i hele Oslo, men har egne sitteplasser forbeholdt barn under 15 år.
En egen del av Serieteket har sitteplasser forbeholdt barn under 15 år.Foto: Marte Ekker Kristiansen
I bibliotekets andre etasje er det også stort utvalg av barne- og ungdomslitteratur og avdelinger hvor barn og tenåringer kan få sitte i fred, uforstyrret av foreldre og voksnes mas.
Etasjen er fargerikt dekorert med innbydende sittegrupper. Denne sensommerdagen er det både småbarnsfamilier og tenåringer å se i lokalet.
Rammene rundt en god lesestund er viktige, og det er godt mulig å finne seg til rette hos Deichman Grünerløkka.Foto: Marte Ekker Kristiansen
– Hele tiden folk her
Juli er tradisjonelt en rolig måned hvor flere er bortreiste eller ute og nyter solen, men ansatt Bente Kleiveland (55) forteller at biblioteket har vært langt ifra tomt i fellesferien.
– Det er hele tiden folk her. Det var veldig mange som lånte bøker rett før juli, men i fellesferien er det særlig mange familier som kommer hit. Spesielt på lørdager kommer de sammen med barna, forteller hun.
I løpet av sommeren har biblioteket også arrangert «Sommerleserne».
– Hver onsdag har vi arrangert dette. De ansatte setter fram fruktspyd og kjeks og tilrettelegger for en kollektiv lesestund. Det er skjermfritt og basert på et arrangement vi har for voksne en gang i uka som heter «Leserne».
Biblioteket på Grünerløkka er omgitt av grønne vekster.Foto: Marte Ekker Kristiansen
Dyrking av både mat og leselyst
Biblioteket på Schous plass har kunnet lokke med mer enn Serieteket, bredt litteraturutvalg og fruktspyd under kollektiv lesestund i sommer.
Utenfor bygget ligger nemlig en bibliotekhage. Ansatt Åsmund Lande (42) sier at biblioteket har som mål om å være Norges grønneste.
Han er utdannet biolog, men den musikkinteresserte vil også kjenne ham igjen som frontfigur, vokalist og gitarist i rockebandet Oslo Ess.
Åsmund Lande vil at biblioteket skal være Norges grønneste.Foto: Deichman Løkka
Gratis matverksted
I hagen dyrkes både planter, bær og andre spiselige vekster.
– Vi bruker dette i et matverksted som arrangeres to ganger i uka, hver mandag og onsdag klokka 14.00. Det er et gratis tilbud for barn og unge i bydelen, som ikke krever påmelding, hvor de kan få komme og lære om dyrking. Vi dekker et langbord og spiser maten sammen.
Praktisk dyrkekurs om høsting og frøsanking i hagen blir det for øvrig på kveldstid i bibliotekhagen til Deichman Grünerløkka torsdag 10. september, som del av en praktisk kursserie.
Grønnsakene som dyrkes brukes altså i det ukentlige matverkstedet for barn, der vegetarisk mat står på menyen for målgruppen, som er barn i mellomtrinnet, fra 4. til 7. klasse.
Pannekaker farget med rødbeter fra hagen og frokostburrito med salsa laget av nyplukkede bringebær er bare et par eksempler på hva som kan ende opp på tallerkenen med unge, lokale kokkespirer i sving.
– Hvis man er sulten!
Når de ansatte stilles spørsmålet om hvorfor barn og unge burde ta turen til biblioteket, kommer svaret raskt fra Kleiveland, etterfulgt av et lurt smil:
– Hvis man er sulten!
Bøker og lesing står i sentrum, men hos Deichman Grünerløkka er det også mye annet som skjer.Foto: Marte Ekker Kristiansen
Deichman fungerer med andre ord som mer enn et sted for boklån. Bibliotekene er også arenaer som særlig barn og unge kan benytte på ulike måter – enten som rolige oppholdssteder til lesing, sosiale møteplasser eller som kreative læringsarenaer.
– Et tips er å benytte seg av arrangementskalenderen som ligger på deichman.no og bli kjent med egen by ved å oppsøke et nytt bibliotek hver dag.