Oslo plasserer seg forholdsvis høyt opp på skalaen når det kommer til UV-indeks tirsdag.

Blodrødt over Oslo – dette må du passe på nå

Ta pause fra sola, bruk klær, hatt og solbriller som gir god solbeskyttelse og solkrem med høy faktor, er oppfordringen.

Publisert

Bli varslet om siste nytt i VårtOslo-appen: Last ned for iPhone her og Android her!

– På grunn av et tynnere ozonlag, varsler NILU om høy UV-stråling på Østlandet og Sørlandet i dag og i morgen, heter det i en pressemelding fra nevnte klima- og miljøforskningsinstitutt tirsdag.

De står bak UVI-varselet uv.nilu.no.

Også ved lett skydekke

1. juli er det meldt om UV-indeks på 6,9 i Oslo når sola skinner, og selv når et lett skydekke blokkerer for sola, vil UV-indeksen i hovedstaden være på rundt 6, ifølge NILU.

UV-indeks mellom 6 og 7 regnes som høy på en skala som går fra 1 (lav UV-stråling) til 11+ (ekstremt høy UV-stråling).

Nyt finværet, men pass på at solstrålingen er sterk om dagen, er oppfordringen.

– UV-indeks er et mål på hvor sterk UV-strålingen fra sola er. UV-indeksen er relatert til virkningen på hud. Virkningen av UV-A-stråling og UV-B-stråling er inkludert i UV-indeksen. Dess sterkere UV-stråling, dess høyere UV-indeks. En dobling av UV-indeksen, halverer tiden for solforbrenning, forklarer klima- og miljøforskningsinstituttet.

– 20 minutter nok

Når UV-indeksen ligger på 6–7 som den gjør i Oslo nå, er anbefalingen å ta pauser fra sola mellom klokken 12.00 og 15.00.

– Bruk klær, hatt og solbriller som gir god solbeskyttelse og solkrem med høy faktor, oppfordrer NILU og påpeker videre:

– For mennesker med lys hudfarge, er 20 minutter i solen nok til å få begynnende solbrenthet ved slike UVI-nivåer. Det anbefales å bruke solbeskyttelse når UVI er over 3.

Oslo plasserer seg i kjerneområdet for den høye UV-strålingen de første dagene i juli.

– Kan endre seg

Ozonlaget som beskytter mot skadelig ultrafiolett stråling fra sola er tynt i disse dager.

– Ozonlaget i stratosfæren kan endre seg fra dag til dag grunnet meteorologiske variasjoner, forklarer NILU.

– Uten ozon i atmosfæren ville vi ha blitt fullstendig solbrent i løpet av få minutter, understrekes det avslutningsvis.

Powered by Labrador CMS