Finansbyråd Hallstein Bjercke (V) og byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) hadde beholdt makten i Oslo dersom den siste målingen var valgresultatet. Foto: Arnsten Linstad
Finansbyråd Hallstein Bjercke (V) og byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) hadde trolig beholdt byrådsmakt i Oslo dersom en ny Respons-måling ble valgresultatet.

Oslo-målinger spriker: Nå er det Høyre og Venstre som kan smile

To Oslo-målinger sist måned viste rødgrønt flertall et knapt år før kommunevalget. Nå tegnes imidlertid et annet bilde i en ny måling.

Publisert

Kortversjon

  • En ny Respons-måling bestilt av Høyre og Venstre gir borgerlig flertall i Oslo.

  • Høyre får 26,8 prosent oppslutning i målingen. Det er høyrere enn de siste målingene, der Ap knappet innpå.

  • De borgerlige partiene Høyre, Frp, Venstre og KrF får i den siste målingen et knapt flertall i Oslo bystyre.

  • Høyre understreker imidlertid på sin nettside at vektingsmodellen kan også gi et knapt rødgrønt flertall.

Den ferske målingen er bestilt av Oslo Høyre og Oslo Venstre, og viser et knapt borgerlig flertall.

Det står i kontrast til målingene VårtOslo omtalte i september, der de rødgrønne lå an til å ta tilbake makten i hovedstaden.

Over 50 prosent

Selv om målingen er bestilt av de to borgerlige partiene, er den gjennomført av Respons Analyse – et anerkjent analysebyrå som bruker etablerte, vitenskapelige metoder for politiske meningsmålinger.

Høyre får 26,8 prosent oppslutning i den siste Respons-målingen.

De fire borgerlige partiene Høyre, Venstre, Frp og KrF får til sammen 50,2 prosent oppslutning i hovedstaden.

Dersom målingen hadde vært valgresultatet, ville de borgerlige partiene fått 30 av 59 mandater i Oslo bystyre.

Ap, SV, Rødt og MDG ville fått 29 mandater.

Målingen er gjennomført mellom 23. og 29. september, blant 1001 personer i Oslo. Resultatene ble først publisert på Oslo Høyres nettside.

Et annet bilde

Resultatet i Respons-målingen bryter altså med bildet som ble tegnet i flere målinger omtalt i september.

Respons-målingen bestilt av Høyre og Venstre. Skjermdump fra Oslo Høyre
Respons-målingen bestilt av Høyre og Venstre.

I Aftenpostens Oslo-måling offentliggjort 21. september, også utført av Respons Analyse, fikk de rødgrønne partiene 32 av 59 mandater.

Høyre fikk der en oppslutning på 22,5 prosent i hovedstaden, mens Arbeiderpartiet fikk 22,2 prosent. 

Også TV 2s kommunebarometer fra september viste et knapt rødgrønt flertall i Oslo. 

I TVs barometer fikk Ap 21,9 prosent oppslutning i hovedstaden, Høyre 21,8 prosent og Frp 20,3 prosent. I denne prognosen manglet ett mandat på at de borgerlige partiene skulle få flertall.

Den nye målingen gir dermed et vesentlig lysere bilde for dagens byrådspartier Høyre og venstre enn september-tallene publisert hos TV2 og Aftenposten.

Hvorfor spriker det?

Et spørsmål mange selvsagt stiller seg er hvordan tallene kan sprike. Særlig når to av målingene er utført av samme selskap.

Mandatfordeling i den siste Respons-målingenbasert på utregning fra Poll og polls.
Mandatfordeling i den siste Respons-målingenbasert på utregning fra Poll og polls.

Høyre oppgir på sin nettside at Respons Analyse har utarbeidet to ulike partibarometre basert på det samme datamaterialet.

I målingen som gir borgerlig flertall, er svarene vektet mot hva respondentene oppgir at de stemte ved kommunevalget i 2023.

I en annen beregning, der svarene er vektet mot stortingsvalget i 2025, blir bildet et annet.

Med denne vektingen får Høyre 21,1 prosent og Ap 22,1 prosent.

De borgerlige partiene får til sammen 27 mandater, mens Ap, SV, Rødt og MDG får 32 mandater.

Det betyr at valg av vektingsmodell alene endrer flertallet i bystyret – fra borgerlig til rødgrønt. Det sier også noe om hvor uhyre jevnt det kan bli i Oslo ved kommunevalget om mindre enn ett år.

Powered by Labrador CMS