— Vi er utrolig glad for at dette forslaget får flertall i bydelsutvalget. Dette viser at kampen for å flytte Oslo fengsel fortsetter, sier nestleder i bydelens byutviklingskomite Tom Kristian Berger (MDG) til VårtOslo.
Annonse
— Tomta må åpnes opp for folk og frigjøres til grøntområder og byutvikling, mener MDG-politikeren.
Berger er opptatt av at det er valg til høsten og mener plasseringen av fengselet, mot lokalmiljøets ønske, kan bli en viktig sak i valgkampen.
— Flytting av fengselet må bli en viktig valgkampsak og jeg oppfordrer naboene til å gjøre opprør. Vi kan ikke finne oss i dette, sier han.
— Et nytt og moderne fengsel kan ligge på Ila eller Kjelsrud og bli en kjempebra løsning for både ansatte, innsatte og folk på besøk, påpeker han.
Savner alternative løsninger
Møteet i bydelsutvalget var lokalpolitikernes første mulighet til å uttale seg om hva de mener om at Statsbygg og regjeringen fortsatt ønsker delvis fengselsdrift i Åkebergveien.
Venstres gruppelederr i bydel Gamle Oslo, Gøril Havro mener fengselet i framtiden ikke bør ligge på Grønland.Foto: Christian Boger
Beslutningen har vært svært skuffende for et flertall av de lokalt folkevalgte, som har vært imot fengselsplanene siden de ble lansert.
— Fengselet må bort fra Grønland. Området må åpnes opp for innbyggerne. Det er vi fortsatt klokkeklare på, sier Venstres gruppeleder, Gøril Havro.
Hun mener spesielt mangelen på utredninger av alternative tomter for det nye fengselet burde få større konsekvenser enn hva det har blitt til nå.
— Det er en mur gjennom bydelen vår
— Når det blir besluttet at fengselet bare skal ha en tredjedel av den kapasiteten det har hatt til nå, er det både overraskende og skuffende at man ikke på ny har sett på alternative løsninger for å få flyttet også den siste tredjedelen fra Grønland, sier Havro.
Havro er også svært lite fornøyd med at fengselet fortsatt vil bli en stor og ruvende barriere i lokalmiljøet.
— Fengselsmuren er også en mur gjennom bydelen vår, og det ville være fantastisk om dette området kunne tas i bruk på en måte som kommer innbyggerne til gode, sier hun.