I Østmarka, mellom Ellingsrud og Mariholtet er bymiljøetatens egne kuer på sommerferie. Driftsleder på Nordre Lindeberg gård, Henriette Sæbø ser til dem hver dag, og er raus med kos og klapp. Her med Frøya som skal bli mor for første gang i høst.Foto: Anders Høilund
Også bykua Frøya trenger ferie. Nå nyter hun og de andre kyrene fra Lindeberg gård sommeren i Østmarka
Allerede før driftsleder Henriette Sæbø ropte inn kyrne, hadde de satt kursen mot grinda. De hadde selvfølgelig kjent igjen bilen fra Nordre Lindeberg gård. Hvis kyr kunne lese ville de sett at det sto bymiljøetaten på bilen.
Nordre Lindeberg gård er Oslo kommunes besøksgård. Nå visste bykua Frøya og venninnene at det vanket friskt vann, litt kraftfor og ikke minst klapp og kos fra Henriette Sæbø og avløser Ylva Nordbø.
Anført av nestkommanderende, Fagerlin, kom hele flokken på åtte uten å nøle. Milla, som er selvutnevnt sjef har vondt i et bein, og dannet baktroppen.
Henriettes kyr vet når det vanker kos og godbiterFoto: Anders Høilund
Kyra til Oslo kommunes besøksgård, Nordre Lindeberg gård er på sommerferie. Ferien har de på et overdådig frodig beite langs veien mellom Ellingsrud og Mariholtet.
Annonse
— De har melkepause nå, og de har godt av å komme unna den vanlige rutinen på gården. Her får de fylle på med energi før kalvingen starter i september.
— Samtidig holder de kulturlandskapet her ved like. Gårdens sauer er på ferie ved Sognsvann, forteller Henriette Sæbø.
Henriette Sæbø og Ylva Nordbø ser til kuene to ganger dagligFoto: Anders Høilund
Med seg på besøk hos kuene har Sæbø, Ylva Nordbø (22). Telemarksjenta har sin første dag som avløser på Nordre Lindeberg. Hun vokst opp på gård, innrømmer at hun trives best på landet.
To ganger om dagen får dyrene tilsyn. Sjefsku, Milla har hatt vondt i et bein, men nå var hevelsen gått ned, og hun var som vanlig sitt ansvar bevisst. Når Sølvi, som skal kalve for første gang i høst, begynner å rote rundt med bøtta med solkrem og fluespray, er Milla på plass og sier at slike bøtter er ikke å leke med.
— Alle har sin rang i flokken, og alle har sin personlighet. Siden vi er en besøksgård vil vi ha rolige dyr, og vi vil ha koller, kyr uten horn. Disse her er av rasen Norsk Rødt Fe (NRF). Det er viktigere for oss ar dyrene er omgjengelige, enn at de gir mye melk, sier Sæbø.
Hun forteller om den litt pertentlige Gorine, som står nederst på rangstigen foreløpig. Hun legger seg ikke ned hvor som helst, og hun elsker å bli dusjet, lenge.
Viola, den mørke brune, derimot, er ikke så nøye på det, ligger hvor som helst, og bryr seg ikke om det er ei kuruke eller fire der hun hviler.
Milla skadet foten sin, men nå er hevelsen borte. Henriette har med fluespray og solkrem for dyras velvære. Milla er svart, og mer plaget av insekter enn sine brune og hvite venninnerFoto: Anders Høilund
Det er viktig for dyrene å kjenne sin plass i flokken. Men Millas kalv fra i fjor, Mia, løper lykkelig rundt og er oppriktig nysgjerrig på alt som passerer innhegningen. Det være seg en liten fugl eller en hund.
— Hest er mer tam enn ku
På besøksgården har Mia fått være med å hilse på barnehagebarn, noe hun i følge Sæbø tok på strak arm.
Dyra på Nordre Lindeberg gård blir mye håndtert, og Henriette tar seg god tid med å gi alle kos. Milla blir salig i blikket når Henriette klør henne. Fagerlins datter, Frøya stiller seg opp for å få kos.
Fagerlin, hva kan du lese i ei kus blikkFoto: Anders Høilund
Sitt bedagelige ytre, til tross. Kuer er statistisk et av de dyrene som forårsaker flest skader og til og med dødsfall hos mennesker.
— En hest er mer tam enn ei ku. Om ei ku kommer mot deg, må du bare flytte deg. Dessuten kan de i noen tilfeller oppfatte fremmede som truende, og da løper de ikke vekk, men mot den fremmede. En løshund som kommer inn på beitet her vil ligge dårlig an om den ikke kommer seg unna. Det er båndtvang, og det må respekteres, sier Sæbø.