Etter at byrådets budsjettforslag med store kutt i overføringene til bydelene ble kjent tidligere i høst, har det folkelige engasjementet mot budsjettforslaget vært stort.
Spesielt i bydel Søndre Nordstrand har befolkningen fryktet for en rasering av tilbudet til bydelens barn og unge om budsjettet ble vedtatt etter byrådets ønske.
Rett før budsjetttdebatten i bystyret skulle starte onsdag formiddag, kom byrådet med et nytt forslag til budsjett, som de til slutt med hjelp fra Fremskritttspartiet og Kristelig Folkepart, fikk flertall for.
Øremerket ungdomsklubber
I det nye og nå vedtatte budsjettforslaget var overføringene til bydelene økt med rundt 130 millioner kroner.
Av disse midlene har byrådet satt av 20 millioner kroner for å hjelpe bydelene med å bevare byens ungdomsklubber.
Alna og Gamle Oslo er "vinnerne"
Eter at budsjettbehandlingen er avsluttet og det nye budsjettet nå er vedtatt, har byrådsavdeling for finans og byrådsavdeling for sosiale tjenester nå utarbeidet en tabell med oversikt over hvor mye midler hver enkelt bydel får ekstra fra byrådet til å drifte de ulike ungdomstilbudene.
Tabellen VårtOslo har fått innsyn i, viser at det er Alna og Gamle Oslo som med henholdsvis 1,74 og 1,70 millioner er bydelene som vil få mest penger til ungdomstilbud etter enigheten om nytt budsjett for byen for neste år.
Dette får bydelene til ungdomsklubber:
Beløpene under får hver bydel i øremerkede ekstrabevilging for å opprettholde ungdomstilbudet i bydelen etter onsdagens budsjettenighet i bystyret:
- Gamle Oslo: 1.740.000 kroner
- Grünerløkka: 1.578.000 kroner
- Sagene: 1.128.000 kroner
- St. Hanshaugen: 764.000 kroner
- Frogner: 1.071.000 kroner
- Ullern: 970.000 kroner
- Vestre Aker: 1.548.000 kroner
- Nordre Aker: 1.523.000 kroner
- Bjerke: 1.251.000 kroner
- Grorud: 919.000 kroner
- Stovner: 1.235.000 kroner
- Alna: 1.700.000 kroner
- Østensjø: 1.574.000 kroner
- Nordstrand: 1.541.000 kroner
- Søndre Nordstrand: 1.457.000 kroner
Kilde: Byrådsavdeling for helse og sosiale tjenester
– Dekker ikke
– Dette dekker ikke helt kuttene som var lagt inn fra bydelsadminstrasjonen til våre ungdomstiltak, men det gjør at vi nå enklere kan omdisponere midler fra andre steder i budsjettet, forteller lokalpolitiker i bydel Gamle Oslo, Mats Kvaløy-Bjørbekkk (Ap).
For Søndre Nordstrand hvor motstanden mot de planlagte kuttene i ungdomstilbud har vært mest hørbare, ble resultatet at bydelen får 1,541 millioner kroner ekstra øremerket til å opprettholde bydelens fritidstilbud til ungdom.
– Når midlene er fordelt per bydel, er det opp til bydelsutvalget i den enkelte bydel å vedta hvordan midlene skal deles på fritidsklubbene, skriver byrådsavdeling for sosiale tjenester i en e-post til VårtOslo.