Daglig leder Haakon Sand i lokalene til det som skal bli Barcode street food som fortsatt er en byggeplass.

Ny, stor mathall åpner snart i Barcode. — Vi tar en naturligvis en risiko, men vi er optimister

Daglig leder Haakon Sand i Barcode Street Food i Dronning Eufemias gate mener det er rom for et mer nedpå konsept i Bjørvika. — Vi skal være et uformelt lavterskeltilbud hvor folk kan komme innom og få seg en matbit og drikke til en rimelig penge, sier han.

Publisert

Barcode Street Food, med 14 matboder, har vært under planlegging i to år. De ser det som realistisk å satse på en åpning sent i februar, og de nærmere 2000 kvadratmeter store lokalene vil kunne romme flere hundre sitteplasser.

Det vil være et bredt spekter av spisesteder fra de fleste verdensdelene, fra asiatisk til nordisk og med veganske alternativer.

Ikke optimalt med 1-metersregel

— Vi tar naturligvis en risiko i disse pandemitider, hvor de fleste utestedene og restaurantene er stengt etter innføring av skjenkestopp i desember. Men vi føler at tiden er inne. Vi må uansett lære oss å koeksistere i et kontrollert format med covid-19, sier Haakon Sand.

Han sier at de i utgangspunktet ser for seg åpning en gang i februar, men at det uansett blir så snart koronarestriksjonene tillater det.

— En åpning med 1-meters regel og brusservering vil ikke være optimalt. Men vi er optimister og satser på at det er mulig å åpne for fullt med skjenkebevilling i slutten av februar.

Motiver fra Oslo på veggene til Barcode street food. Utformet av en gatekunstner.

Målgruppe: Alle!

— Vi har ikke en definert målgruppe, men favner bredt, sier Sand.

— Vi vil være et tilbud for alle de som ferdes, bor og jobber her. Badegjester om sommeren, besøkende til Munchmuseet og Operaen, alle er velkomne. Vi føler vi har en beliggenhet som er midt i smørøyet i en bydel i sterk vekst, to minutter fra Oslo S og hvor det også er enkelt å ta seg hit via broen fra Grønland.

Stedet vil få innganger fra fire sider, og de har søkt om uteservering i Stasjonsalmenningen, hvor broen over til Grønland går. De skal bygge en seks meter bred trapp ut mot dette området, hvor de legger opp til at folk gjerne kan sitte i trappen, noen ganger for å lytte til musikk spilt av en DJ.

Sand sier de søker sin egen identitet gjennom å skape en særegen atmosfære, blant annet ved et asiatiskinspirert interiør. Han sier de har gjennomtestede konsepter og er skråsikre på at det vil fungere.

— Det har vært stor etterspørsel etter å få plass hos oss. Vi har måttet si nei til flere interessenter, forteller han.

Lokalene til Barcode street food ligger i første etasje av bygningen som i huser KLP-Forsikring og Deloitte. Plassen foran er Stasjonsalmenningen med broen over til Grønland i bakgrunnen

Etterspør ansatte

Sand medgir at bransjen har en utfordring med å skaffe tilstrekkelig og kompetent personell. Mange har bytte bransje under pandemien og kommer ikke tilbake. Han håper imidlertid at det etter hvert vil være mulig å få tak i ansatte fra øst- og sentral-Europa. Uansett regner han med at det er mange studenter som ønsker deltidsjobb.

— Men vi opplever press på lønningene, noe som er krevende i en bransje med små marginer. Vi er uansett opptatt av å drive seriøst og ta vare på de ansatte. Det har nok dessverre også vært noen useriøse aktører i bransjen, noe som også har vært en medvirkende årsak til at flere etter hvert har funnet seg annet type arbeid uten ønske om å komme tilbake til bransjen, sier han.

Fortsatt uferdige men store lokaler hos Barcode street food gir rom for opptil flere hundre gjester.
Powered by Labrador CMS