Ifølge norsk hockeys ABC, skal ikke en kamp mellom lille Grüner fra Løkka og hockeylokomotivet Vålerenga bli spennende i det hele tatt. Torsdag kveld måtte likevel Vålerenga ty til et godt overtallsspill for å slå lillebror 5-2.
— Spillet vårt totalt sett er ikke bra nok i dag, innrømmer Grüners visekaptein, Joachim Sommer Nielsen, til VårtOslo etter kampen.
Som lagsport er ishockey en sport hvor fem utespillere vanligvis spiller mot hverandre. Under torsdagens kamp kom ingen av kampens mål i spill fem mot fem. Spesielt Vålerenga var dødelig effektive i overtallsspillet.
Annonse
— Det er utrolig frustrerende når du skyter og skyter og pucken bare ikke vil inn. Det var godt det løsnet til slutt, sier Vålerengas Mathis Olimb.
Grüner-spillerne ga alt i egen sone gjorde kampen vanskelig for Vålerenga.Foto: Christian Boger
Han mener Grüner skal ha en stor del av æren for at gjestene slet lenge med å score torsdag kveld.
— Grüner gjør en veldig bra defensiv kamp og gjør det vanskelig for oss. De skal ha all ære for den innsatsen de legger ned, sier Olimb.
— Savner ikke en storscorer
Storklubben fra Jordal har i enkelte kamper slitt mye med å score nok mål denne sesongen, og dagnes kamp var ikke noe unntak.
— Mangler dere en skikkelig storscorer, Olimb?
— Nei. Jeg synes vel ikke det. Vi har vel en fem-seks skikkelige måljegere i dette laget, men foreløpig har det ikke løsnet helt for noen, mener han.
Etter å ha holdt serieleder Stjernen til straffeslag i helga, var det en optimisme å spore på Dælenenga før hjemmemøtet mot storebror Vålerenga. Kampen startet derimot alt annet enn godt for hjemmelaget, som i løpet av hele første periode måtte leve under et konstant press fra et Vålerenga-lag, for anledningen kledd i sine hvite bortedrakter.
Vålerenga-spilerne slet med å score i åpent spill. Her er det Mika Partanen som mislykkes alene med Grüner-målvakt Quentin Papillon.Foto: Christian Boger
Det var i deler av perioden stor forskjell på de to lagene, selv om hjemmelaget yppet seg på noen få kontringer. Mål ble det derimot ikke for gutta fra Jordal, og det var mye takket både oppofrende forsvarsspill og en glimrende Quentin Papillon.
Skuddstatistikken i den første perioden van gjestene 17-2, men i målprotokollen stod den 0-0 til første pause.
Utvisninger blir avgjørende
Etter å ha hatt et konstant press gjennom hele den første perioden, fortsatte gjestene fra Oslo øst sitt stormløp mot Grüner-målet i starten av den andre perioden. Akkurat som i den første skulle det dog vise seg vanskelig å overliste en opplagt franskmann i buret hos Grüner også i den andre perioden.
Etter snaut syv minutter skal det så løsne for Kenneth Larsens iskrigere etter at Grüners Espen Kleppe Hermanrud får to minutter i fryseboksen. Hattrick-helt fra forrige ukes byderby mot MS, Axel Sundberg, scorer nok en gang. Deretter letter hjemmelaget litt på presset, og denne gang er det Thomas Olsen som er sist på pucken.
Og om et ikke skulle være nok med overtallsscoringer, så går Grüner i spill fem mot fire på slutten av perioden og reduserer etter et herlig slagskudd fra Joachim Sommer Nielsen. Dermed var det utrolig nok ny spenning i kampen.
Den tredje perioden ble mindre intens enn de to første, men med mer taklinger og smågruff spillerne imellom. I en periode med mye gruff og dertil medfølgende utvisninger, ser Vålerenga muligheten til å sette inn dødsstøtet mot lillebror fra Løkka.
Vålerengs Thomas Olsen (t.v) og Tommi Taimi kunne til slutt juble for alle tre poeng i torsdagens byderby mot Grüner.Foto: Christian Boger
Først er det Daniel Sørvik som dundrer inn en puck fra blålinja, før finske Mika Partanen ser muligheten i overtall og gir Vålerenga en tremåls-ledelse. Så skal det koke over for Vålerengas Mathis Olimb.
Først får han en to minutters utvisning, men den er han så uenig i at han skjeller ut dommerne. Dermed blir det fire minutters hvile, og Grüner klarer til slutt å redusere da Vetle Salsten scorer sitt første mål for sesongen.
Helt mot slutten av kampen får gjestene nok en mulighet i overtall og nok en gang skal bortelaget vise hvor viktig det er å spille godt i overtall. Lagkaptein Tobias Lindström blir kampens siste målscorer.
Kampfakta
Grüner - Vålerenga = 2-5 (0-0, 1-2, 1-3)
Grüner ishall
293 tilskuere
Hoveddomere: Petter Bjerkan Bakken / Stian Andre Holter Barstad
1.periode: Ingen
2.periode: 0-1 26:37 Axel Sundberg (Jonas Oppøyen / Tommi Taimi) 0-2 Thomas Olsen (Martin Røymark / Sundberg) 36:39 1-2 Joachim Sommer Nielsen Espen Kleppe Hermanrud / Sander Frøberg)