Her viser Lars Erik Høitomt fra Oslo Myntgalleri fram en annen mynt fra samlingen. Sølvmedaljongen fra keiser Valentinian, som finnes i kun ett kjent eksemplar, har en utropspris på fem millioner kroner og inngår i den omfattende samlingen som blir auksjonert bort i Oslo i helgen.Foto: Oslo Myntgalleri
Skjult budgiver kjøpte historisk gullmynt i Oslo for titalls millioner: – Skal jeg tippe, så er nok dette en mynt som reiser ut av landet
Den over 400 år gamle mynten ble lørdag kjøpt under Oslo Myntgalleris auksjon på Grand Hotel – og er den dyreste mynten som noensinne er solgt i Norden.
En historisk gullmynt som ble lagt ut for salg under en storslått auksjon i Oslo, er nå solgt for hele 23 millioner kroner. Den over 400 år gamle mynten ble lørdag kjøpt under Oslo Myntgalleris auksjon på Grand Hotel – og ble dermed den dyreste mynten solgt i Norden noensinne.
Den sjeldne 100-dukatmynten fra 1621 er preget i rent gull og veier nær 350 gram. Med dagens gullpris har den en metallverdi på rundt 400.000 kroner – men den historiske betydningen og sjeldenheten løftet prisen til over 20 millioner kroner under auksjonen i Oslo.Skjermdump: Oslo Myntgalleri AS / Youtube
Mynten det har vært størst interesse for, er en såkalt 100-dukatmynt fra 1621, preget i Polen under kong Sigismund den tredjes regjeringstid. Den veier 349,9 gram i rent gull og ble preget som en markering av seieren over osmanene ved Chocim – i dagens Ukraina.
Mynten ble lørdag solgt for 19,2 millioner kroner, men med 20 prosent salær til auksjonshuset, endte totalsummen på rekordhøye 23 millioner kroner.
– Vi har ikke lov å si hvem som ender opp med objektet, det må de i så fall gjøre selv. Men skal jeg tippe, så er nok dette en mynt som reiser ut av landet, sier auksjonarius Eirik Myge til E24.
Internasjonal interesse
Oslo Myntgalleri meldte allerede i forkant om stor interesse fra samlere over hele verden. Mange av de mest verdifulle myntene ble også vist frem i forkant av auksjonen, og samlere har reist til Oslo for å vurdere objektene.
Interessen var enorm fra samlere i hele verden, ifølge Arne Riise, styreleder i Oslo Myntgalleri.Foto: Oslo Myntgalleri
Ifølge styreleder Arne Riise har auksjonen aldri tidligere hatt så høy samlet verdi, selv om de har hatt flere auksjoner med flere objekter.
– Den er godt bevart og ekstremt sjelden, sa Riise om 100-dukatmynten før salget.
I dag er det kun kjent 17 eksemplarer av denne gullmynten, som med dagens gullpris alene har en smelteverdi på rundt 400.000 kroner – men det er altså historien og sjeldenheten som har løftet prisen til 23 millioner.