Danske Stine Balisager Pedersen bytter ut Vålerenga med Kansas City etter sommerferien.

Vålerenga-kaptein "Ballis" er solgt til Kansas

Danske Stine Ballisager Pedersen bytter ut Oslo øst og Vålerenga med USA og Kansas. Overgangen skal være den største i Vålerenga-damenes historie.

Publisert

Før 2018-sesongen kom danske Stine Ballisager Pedersen (29) som en relativt ukjent midtstopper til Vålerengas damelag. Siden den  gang har hun ikke sett seg tilbake, og de siste sesongene har hun utviklet seg til å bli kanskje Toppseriens beste midtstopper.

Nå er derimot eventyret over. 

Torsdag ettermiddag ble det kjent at den blide dansken med den store fotballhjernen bytter ut Valle Hovin på østkanten med Kansas i USA. Dermed har den rødhårede forsvarsbautaen spilt sin siste kamp i kongeblått.

Når dansken nå tar med seg alt pikkpakk og forlater kongeriket, ser hun med glede tilbake på tiden på Oslo øst. Hun erkjenner at det var et vanskelig valg å forlate et Vålerenga som har hatt en svært god start på årets seriespill.

— Det føles litt tungt å forlate Vålerenga, jeg har jo vært her i mange år og det er jo fordi jeg har stortrivdes, sier hun til NTB.

Når valget for karrieren videre likevel falt ned på å forlate den norske hovedstaden, bunnet det mye i at 29-åringen var lysten på nye utfordringer.

Kaptein Ballisager med kongepokal og lagvenninner etter cupfinaleseieren over Sandviken i 2021.

— Jeg føler også at det tid for å prøve noe nytt, jeg har utviklet masse de siste årene og nå kom denne muligheten, så gleder meg til nye utfordringer. Jeg er veldig takknemlig for årene jeg har hatt i klubben, sier Ballisager.

Det er ukjent hva Vålerenga vil få betalt for kapteinen, som fortsatt er under kontrakt, men ifølge NTB skal overgangen være den største i østkantklubbens historie.

Henter norsk midtstoppertalent

I og med at Ballisager Pedersen nå gir seg, i tillegg til at en annen midtstopper Andrine Tomter også er ferdig i klubben, er trener Nils Lexerød på jakt etter forsterkninger.

 Samtidig med nyheten om Ballisager Perdersens overgang til amerikansk fotball ble det kjent at Vålerenga har signert det norske stoppertalentet Selma Pettersen (20).

Tidligere Lyn- og Stabæk midtstopper Selma Pettersen (20) har signert for Vålerengas damelag.

Hun kommer fra naborival Stabæk, etter å ha startet karrieren i Lyn.

— Det føles veldig stort, jeg er jo en Oslojente som kommer fra en Vålerenga-familie, og det å signere for denne klubben har alltid vært en drøm. Så jeg gleder meg veldig til å begynne, forteller 20-åringen til klubbens hjemmesider.

Sportssjef Steinar Pedersen er på sin side svært fornøyd med å få det unge stoppertalentet på plass.

--  Potensialet til Selma er veldig stort, og vi skal hjelpe henne med å ta nye steg her i Vålerenga, sier Pedersen.

Powered by Labrador CMS