Christian Bergh (36) er initiativtaker og administrator av Blålys, en gruppe ansatte i Brannvesenet, Politiet og ambulansetjenesten som spiller padel.Foto: Torkil Kristiansen
Christian (36) har permisjon fra politiet for å dyrke sin nye lidenskap. — De fleste blir raskt hekta av padel
En stor gruppe ansatte i brannvesenet, politiet og ambulansetjenesten har funnet hverandre gjennom padel. De opplever at sport og sosialt samvær bidrar til at de gjør jobben bedre.
Padel er en kombinasjon av tennis og squash, og en av de raskest voksende sportene i verden. Også i Norge øker interessen sterkt. Spillet er sosialt, raskt å lære og gir mestring allerede fra starten.
Christian Bergh (36) er senterleder ved Nordic padel på Rødtvet. Bergh forteller at han har permisjon fra jobben i politiet. Han er initiativtaker til Blålys, en gruppe ansatte i Brannvesenet, Politiet og ambulansetjenesten som spiller padel sammen.
Bergh sier det begynte med fem medlemmer i en facebook-gruppe han etablerte før jul i fjor. Nå er de et sted mellom 1200 og 1300 medlemmer, de aller fleste fra Oslo.
— Jeg hører historier om at folk fra ulike tjenester som har møttes og blitt kjent på Blålys padel, har møtt på hverandre ute på oppdrag. Erfaringen er at kommunikasjonen går lettere, og oppdragene har blitt løst på en bedre måte. Relasjonene de har bygget opp her får betydning for jobben- Det er en hyggelig bieffekt, sier han.
De aller fleste banene krever at man er fire stykker som spiller sammen. Til høyre den eneste single-banen på anlegget.Foto: Nordic padel
Blir raskt hekta
Annonse
Bergh forteller at de møtes to ganger i uken til Blålys-padel.
— Det er en veldig lavtersel-sport, med et sterkt sosialt aspekt. Den er lettere å lære seg enn andre racketsporter, sier han.
— De fleste i våre yrkesgrupper har drevet med sport før, men mange har aldri vært borti noe form for racketsport. De fleste blir uansett raskt hekta.
Fakta om padel
Padel-baner er rektangulære med mål 10m x 20m og deles av et nett (høyde 92 cm) i midten. Veggene er av herdet glass og er 4m høye bak og 3m høye på siden.
Padel er en av de raskest voksende sportene i verden. I Spania er padel den nest største idretten, og på verdensbasis er det mer enn 13 millioner spillere.
Man spiller to mot to og poengene telles som i tennis.
Tom Haugland, markedssjef i Nordic padel på Økern/Risløkka, sier de åpnet anlegget for snart ett år siden. Folk kommer hit fra hele byen.
Han forteller at de fikk en pangstart, i og med at mye ble pandemi-stengt like etterpå. De fikk holde åpent og fikk raskt mange nye kunder.
Haugland er stolt av det store anlegget, med elleve baner. Det er investert 40 millioner kroner, og det er ikke er spart på noe. Alt av fasiliteter er av ypperste klasse.
— Sporten er ny for de aller fleste i Norge, så alle har et rimelig likt utgangspunkt for å lære seg å spille. Det er mye lettere å begynne med dette enn mye annet, fordi de aller fleste er på nybegynnernivå.
Tom Haugland i Nordic padel sier at padel er for alle, og du trenger definitivt ikke å ha holdt i en racket før.Foto: Nordic padel.
Helse og gøy for de ansatte
Telia er nabo til Nordic padel. Ansvarlig for sponsorater i Telia, Audun Bryn, sier at de har hatt over 80 av sine ansatte på nybegynnerkurs. De ansatte har tilgang til en bane en gang i uken. Motivet er naturligvis helseaspektet, og et ønske om at de ansatte skal være i fysisk aktivitet.
— Vi jobber med at våre ansatte skal trives og ønsker å stimulere til fysisk aktivitet. Og så er det viktig at de har det gøy, og det har vi fått mange tilbakemeldinger på at det er. Det har blitt veldig populært på kort tid, sier Bryn.
Telia er også sponsor, og en av banene er prydet med Telia-reklame.
Padel for alle
Haugland sier at det som er unikt med padel, er at du kan ta med deg det du har av erfaring fra en rekke ulike idretter, og dra nytte av det.
— Man trenger ikke å ha holdt i en racket før. Det er mye mindre teknisk. For de aller fleste går det veldig raskt å komme opp på et bra nivå, i motsetning til mange idretter hvor man må trene mye og lenge for å bli god, sier han.
Alexander Aaser forteller om bratt læringskurve.Foto: Torkil Kristiansen
Ifølge Haugland er det stort sett fullt fra 15-16 til 22-23 hver dag. Og det er veldig mange som spiller i helgene.
— Veldig sosialt
— I utgangspunktet kan det være en utfordring å finne noen å spille med. Det har de løst ved at man kan melde seg på ulike lavterskel-turneringer. Da er det bare å komme, blant annet på søndager fra 13 til 15. Vi setter opp lag, og lager et oppsett hvor man får spilt kamper. Det er veldig sosialt, sier han.
En av de VårtOslo møter når vi er innom, er Alexander Aaser (34). Han sier han har spilt nesten et år.
Aaser forteller at han har kjørt fra Horten for å spille med kompiser i Oslo. De er en fast gjeng som spiller.
— Det beste med sporten er at læringskurven er bratt. Man merker man blir bedre for hver gang man spiller. Jeg har drevet med ballidrett hele livet, men dette er en genialt sammensatt sport som alle kan være med på, uavhengig om man har erfaring fra andre idretter eller ikke, sier han.