Ken André Olimb
Vålerengas Ken André Olimb er optimistisk, til tross for andre skulderoperasjon på to år.

Vålerenga jakter nå hans midlertidige hockey-erstatter. Dette sier hjemvendte «Kenna» (36) om skademarerittet

Gjensynet med Vålerenga og storebror Mathis (38) ble ikke helt som forventet. – Dette er utrolig kjedelig, sier hovedpersonen selv, som samtidig kommer med et løfte.

Publisert

Etter å ha kommet hjem til moderklubben og broder Mathis i sommer, så alt ut til å løsne for Vålerenga-løperen Ken André «Kenna» Olimb etter at forrige sesong ble ødelagt på grunn av en skulderoperasjon.

Stor var dermed nedturen etter at han i en treningskamp mot Frisk nylig igjen pådro seg en skade i skulderen.

Nå viser det seg at skulderen må opereres på nytt og at comebacket i norsk topphockey helt sikkert må utsettes til over nyttår.

– Utrolig kjedelig

– Dette var utrolige kjedelige nyheter å få. Jeg følte jo at jeg var på vei tilbake til godformen, og så kom denne nye skaden, sier 36-åringen til VårtOslo.

– Det er ikke noe jeg hadde sett for meg skulle skje nå, fortsetter han.

Planen var å avslutte karrieren på samme lag som storebror Mathis, i Vålerenga.

Ken Andre Olimb og Mathis Olimb
Gjensynet med broder Mathis (t.h.) ble ikke helt som Ken André Olimb hadde sett for seg.

Når returen vil finne sted, er nå svært usikkert.

– Hvor lenge jeg er ute er det vanskelig å si noe om, men jeg er nok i hvert fall ikke tilbake før over nyttår, sier yngstebror Olimb.

– Jeg kommer tilbake

Etter å ha pådratt seg nok en skade i den samme skulderen som satte han på sidelinja i Tyskland i hele fjor, er han likevel optimistisk med tanke på framtiden. 

Noen tro på at han må legge opp grunnet helsa, har han per i dag ikke.

– Jeg har ikke tenkt tanken på å legge opp. Jeg skal komme tilbake sterkere, lover han med optimisme i stemmen.

Det er en innstilling sportssjef Morten Ask liker å høre.

– Det er veldig uheldig at vi nå mister «Kenna» i store deler av sesongen. Det var noe vi på ingen måte hadde regnet med.

– Ser etter erstatter

Olimb er ikke den eneste spilleren som på uheldig vis har forsvunnet fra Asks og hovedtrener Roy Johansens planer for den kommende sesongen. 

I løpet av våren røyk også den finske backen Tommi Taimi ut på grunn av skade. Taimi valgte å legge opp på grunn av et dårlig håndledd.

– Vi har vært uheldige å miste to spillere som vi så for oss skulle bli viktige spillere denne sesongen, sier sportssjef Ask.

Morten Ask
Sportssjef Morten Ask har startet jakten på en erstatter for Ken André Olimb.

Med usikkerheten rundt når Ken André Olimb er tilbake igjen, og med bare litt over en uke igjen til sesongstart, ser klubben etter en erstatning for forwarden.

Med en utlendingskvote som allerede er full, kan det bli en vanskelig oppgave å løse.

– De aller fleste lag rundt om begynner å få fulle spillerstaller nå, så hva som er tilgjengelig på spillermarkedet er det vanskelig å si noe om, konstaterer Ask.

Skulle Vålerenga gå for en utenlandsk importspiller, kan det skape utfordringer med en av de allerede signerte utlendingene, som må henvises til å sitte på tribunen.

– Det er jo flere klubber her hjemme som har forsøkt seg på en slik løsning. Hva det blir til for oss, er det for tidlig å si noe om, mener sportssjefen.

– Nesten bekymringsverdig

Skaden kommer også på et svært uheldig tidspunkt sportslig for Vålerenga-gutta. Etter seier mot Lørenskog og to gode kamper med tap mot god europeisk motstand i Dolomitten Cup i Italia, har de to siste treningskampene hjemme på Jordal vært en tynn suppe.

Lørdag ble det tap mot Frisk Asker, og torsdag ble det nok et tap etter en svak kamp mot gullrivalen Stavanger.

– Det er nesten bekymringsverdig hvordan vi har framstått de to siste kampene, mener sportsjef Ask.

Den siste muligheten gutta hans får til å vise forbedring før alvoret setter i gang borte mot Lørenskog neste helg, er når Sparta kommer på besøk til hovedstaden lørdag klokken 16.

Powered by Labrador CMS