Oslo Sporveiers Arbeiderforening OSA med stand Foto: Oslo Sporveiers Arbeiderforening
Den politiske streiken arrangeres av Oslo Sporveiers Arbeiderforening i protest mot Israels krigføring i Gaza.

Politisk streik rett før Israel-kamp: Lammer T-baner, trikker og busser i hele Oslo

All kollektivtransport i Oslo stanses i en politisk streik rett før Norge møter Israel til landskamp på Ullevaal stadion.

Publisert

Politisk streik lammer kollektivtransport i Oslo

  • Oslo Sporveiers Arbeiderforening oppfordrer til politisk streik i solidaritet med Palestina.
  • Streiken skjer 11. oktober og vil stoppe all kollektivtransport i Oslo i 15 minutter.
  • Formålet er å protestere mot folkemordet på Gaza og kreve at Oljefondet trekker seg ut av Israel.
  • Fotballkampen mellom Norge og Israel på Ullevaal stadion er under press fra Palestina-aktivister.

- Vi oppfordrer andre fagforeninger til å gjennomføre lignende politiske streiker i solidaritet med det palestinske folk, heter det i uttalelsen fra Oslo Sporveiers Arbeiderforening (OSA).

Den politiske streiken holdes 11. oktober, som er samme dag som landskampen i fotball på Ullevaal stadion mellom Norge og Israel.

- Stans folkemord

Streiken starter klokken 17 og varer et kvarter. Ifølge OSA vil aksjonen lamme all kollektivtransport i hovedstaden.

- Den politiske streiken innebærer at all kollektivtransport i Oslo står stille i 15 minutter. Med budskap om å stanse folkemordet på Gaza og at Oljefondet må ut av Israel, heter det i OSA-uttalelsen.

Det betyr at folk som har tenkt seg til Ullevaal for å rekke kampstart klokken 18 må planlegge litt.

Landskampen har lenge vært kontroversiell og Norges Fotballforbund (NFF) er under sterkt press fra Palestina-aktivister. 

Banner på Opera-taket

Søndag aksjonerte aktivister fra taket på Operaen i Bjørvika. Da ble et stort banner heist ned over vinduer i det kjente bygget.

Påskriften på banneret lød: «Your pitch, your choice – boycott Israel» («din bane, ditt valg – boikott Israel»).

En lignende seanse ble gjennomført på utsiden av Ullevaal stadion 17. september. Markeringen var en del av den internasjonal kampanjen med navnet «#GameOverIsrael».

Fotballforbundene i Belgia, England, Frankrike, Hellas, Irland, Italia, Norge, Skottland og Spania er den siste tiden blitt oppfordret til å boikotte det israelske landslaget.

Fotballpresident Lise Klaveness har imidlertid vært tydelig på at boikott ikke er et aktuelt virkemiddel for NFF i Israel-debatten.

Powered by Labrador CMS