— Smittede personer på byen kan ende opp med å smitte veldig mange andre, sier Espen Rostrup Nakstad.
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
Nakstad frykter koronasmitte etter hektisk politinatt i Oslo
Etter det Oslo-politiet beskriver som en av de mest hektiske festkveldene siden koronaepidemien brøt ut, frykter Espen Rostrup Nakstad at få kan smitte veldig mange.
— Smittede personer på byen kan ende opp med å smitte veldig mange andre slik som folk nå oppfører seg i Oslo, sier assisterende helsedirektør Espen Rostrup Nakstad til NRK.
Han mener det er uheldig at folk ikke holder avstand til hverandre, og at noen åpenbart gir blaffen i smittevernrådene.
Til kanalen opplyser operasjonsleder André Kråkenes i Oslo politidistrikt at de har loggført rundt 170 hendelser i Oslo, Asker og Bærum natt til lørdag.
Varme og normale åpningstider
Rundt 70 prosent av hendelsene er knyttet til ordensforhold, slagsmål og bråk.
— Vi har nok ikke hatt en slik natt tidligere i vår. Det virker som om ting er i ferd med å ta seg veldig opp igjen nå. Folk oppfører seg som før koronakrisa.
— Og så har vi varmen og normale åpningstider i tillegg. Så det er mange ting som spiller inn, sier operasjonslederen.
PS: Denne saken har du fått lese gratis. Vi håper at du syntes den var bra. Vi lever av og for oslofolk. Tegn et abonnement, slik at vi kan fortsette å lage god journalistikk som engasjerer og rører deg, der du lever. Til deg som allerede abonnerer, tusen takk.