Bestefar Anders med barnebarnet Thea foran på mopeden.

Vålerenga-profil Anders Krystad er død. En bauta i Klanen har gått bort

Anders Krystad sovnet stille inn 4. januar, med familien ved sin side i Vietnam, 69 år gammel. – Dette var virkelig en trist start på året da Klanen fyller 35 år.

Publisert

Kortversjonen

  • Anders Krystad, tidligere leder i Vålerenga, er død av kreft.
  • Han var en sentral skikkelse i klubbens supportermiljø, Klanen.
  • Krystad jobbet for å bekjempe rasisme blant supporterne.

Tidligere daglig leder for Vålerenga og sentral skikkelse i klubbens supportermiljø, Anders Krystad, er død etter kreftsykdom.

– Det er med dyp sorg vi nå har tatt farvel med Anders, skriver datteren Karen Øyan Krystad på farens Facebook-side.

Hun forteller at faren døde omgitt av sin vietnamesiske familie og sin kjære kone Ngoc.

– Det føles uvirkelig at pappa ikke lenger er med oss og han etterlater seg et stort tomrom i livene våre. Men minnene lever videre, skriver hun.

Stolt bestefar Anders Krystad med barnebarnet Emma i Vietnam.

Skandaleklubben Vålerenga

Anders Krystad var en av grunnleggerne av Vålerenga-supporterne Klanen i 1991, og han fikk stor betydning for klubbens supportermiljø.

Han og andre i supportermiljøet var lei av stadige skandaleoppslag i media, det være seg på grunn av vold eller rasisme, blant sine medsupportere.

Spesielt var det mange som så på rasismen blant klubbens supportere som et stort problem. Det hele toppet seg da Kongsvingers Caleb Francis under en kamp på Bislett fikk kastet bananer etter seg.

Slutt på rasisme

Da så Krystad og andre sentrale supportere at det måtte handling til.

– Vi definerte et viktig prinsipp: Gjør du noe som skader klubben, kan du ikke kalle deg supporter. Rasismediskusjonen ble også viktig, særlig etter banankastinga etter Caleb Francis. Vi ga supporterne et ansikt, og klubb og forbund noen å snakke med, som hadde formell posisjon og myndighet til å representere supporterne, sa Klanens første leder.

Den gammeldagse typen supporterklubb var til for å generere inntekter for klubben. Klanen hadde som mål å tilrettelegge for supporterne på deres egne premisser, ifølge Krystad.

Etter mye om og men kom et samarbeid med fotballklubben på plass, selv om klubben selv var veldig skeptiske i begynnelsen. Dette ga Klanen en fot innenfor dørene på Valle, som sikret supporterne møterett på styremøter og en reell dialog med klubben.

Selve ordet på suppertergjengen, altså Klanen, var ikke ukontroversielt:

Vi tok en diskusjon om navnet Klamen, som har stor symbolverdi. Det var jo folk som sto og sang på tribunene på engelsk "kill a nigger, be a man come and join the Ku Klux Klan", men vi la betydningen skotsk klan, familie og samhold i ordet, sier Krystad i podkasten Til barrikadene.

Folk ramlet inn

Heller ikke vedtektene Krystad & Co foreslo for Klanen var ukontroversielle.

– Vi innkalte til medlemsmøte, og over 300 stykker møtte opp på Ullevaal stadion. Vi fant ut at Lillestrøm hadde et veldig bra regelverk. Så vi rappet det og skrev det mildt om. 

De inkluderte et par viktige punkter mot rasisme, nazisme og det å utøve vold uten at du har blitt angrepet. Det var ikke forenlig med medlemskap. 

– 13 stykker marsjerte ut av møtet, mens 300 satt igjen og var enige. Men det som skjedde dagene etterpå var det mest interessante. NRKs Sportsrevyen sto utenfor møtet og ventet. De neste 14 dagene fikk vi inn 14 000 medlemmer. Folk ramlet inn. Det viste meg én ting: Det sitter veldig mange folk på gjerdet.

– Veldig trist

Klanen sørger etter Krystads bortgang. Talsperson Sebastian Hytten, som i fjor startet en spleis for å støtte sin tidligere leder, uttrykker dyp sorg.

Klanens første leder, Anders Krystad, var stolt over å ha vært med på å skape supporterklubben på Oslo øst. Her med barnebarna Emma og Thea på hjemmekamp på Valle.

– Dette var virkelig en trist start på året Klanen fyller 35 år. VIF-familien ble i dag litt fattigere, sier Hytten til TV2.

Han legger til:

– Vi vil alle minnes Anders for den innsatsen og det han gjorde for Klanen og Vålerenga.

Tok imot kronprinsparet

Krystad har de siste 15 årene bodd i byen Hue i Vietnam, der han siden 2001 har ledet barnefotballprosjektet Football For All in Vietnam. I 2014 tok han imot kronprinsparet da de besøkte prosjektet i Vietnam.

I fjor ble det kjent at Krystad var rammet av lungekreft. I et intervju med Dagbladet beskrev han hvordan han i julen ble liggende og skjønte alvoret:

– Da var vi i gang, sa han om symptomene.

Powered by Labrador CMS