– Det er viktig for meg at Josefin har tillit til meg, sier Kine Solvang (t.v.) og tar et godt tak rundt juniorutøver Josefin Jordahl.

Kine (28) og Josefin (15) reiser fra Ila til Hongkong-VM i taekwondo: – Josefin er som en lillesøster for meg

Josefin (15) er den første kvinnelige junioren som har kvalifisert seg til verdensmesterskapet noen gang. I helga fikk Ila skole og Keum Gang Taekwondo besøk av internasjonale topptrenere.

Publisert

Josefin Jordahl (15) representerer Keum Gang Taekwondo, som holder til på Ila skole

Nå er Josefin som den første kvinnelige junior fra Norge tatt ut til VM i taekwondo. Verdensmesterskapet blir avholdt i Hong Kong i desember. 

15-åringen får med seg Kine Solvang (28) som deltar i kvinneklassen, og som i tillegg er Josefins trener i Keum Gang Taekwondo.

Denne helga fikk klubben besøk av to topp internasjonale trenere i meksikanske Ana Zulema Ibanez Ramirez (25), åtte ganger VM-medaljevinner, og Noël van der Weide (25) fra Nederland, som er seks ganger europamester.

Ana Zulema Ibanez Ramirez og Joël Van der Weide. Kine Solvang i midten.
Meksikanske Ana Zulema Ibanez Ramirez og Joël Van der Weide flankerer Kine Solvang under en pause i treningen på lørdag.

Reiser Europa rundt

– Vi har reist rundt i Europa og holdt treningsseminarer. Norge er det sjette landet vi besøker, forteller Ramirez.

Utøvere fra ti–tolv norske klubber fikk gjennom lørdag og søndag muligheten til å lære fra de beste.

– Jeg driver med freestyle taekwondo, og det er ikke vanlig i Norge. I freestyle lager vi vår egen koreografi. Vi trenger ikke følge de tradisjonelle bevegelsene som de gjør i tradisjonell poomsae taekwondo, forklarer Ramirez.

– Skal ikke frykte meg

Nederlandske Van der Weide merket allerede tidlig på lørdagen at utøverne på seminaret hadde forbedret seg. Han var godt fornøyd med responsen han fikk fra de mellom 30 og 40 deltagerne.

I gymsalen på Ila skole fikk de norske utøverne nye impulser fra to internasjonalt anerkjente utøvere og trenere.

– For meg som trener er det viktig å få empati med utøverne. Utøverne skal stole på meg, ikke frykte meg, sier Ramirez.

Tillit mellom trener og utøver

God kontakt og respekt er det også mellom Josefin Jordahl og trener Solvang.

– Jeg har gått den løypa Josefin går nå, og jeg kjenner til hvilke utfordringer som kan dukke opp på veien. Josefin er en utrolig talentfull atlet, men hun er også som en lillesøster for meg. Jeg vil at Josefin har tillit til meg, sier sistnevnte.

Tilliten mellom utøver og trener er, som også Ramirez var inne på, viktig for Solvang. Hun startet selv med taekwondo som seksåring og har etter hvert tatt en trenerutdannelse på svært høyt nivå.

– Jeg drev med alt fra fotball til kunstløp på skøyter, men hadde egentlig slutta da jeg for første gang trente taekwondo. Jeg forsto med en gang at dette var sporten for meg. I VM vil jeg forsøke å tenke på at det er som en vanlig konkurranse, og ikke at det er noe nytt og stort, sier Jordahl. 

I 2023 ble hun nummer åtte i juniorklassen i EM.

Powered by Labrador CMS