Trond Mohn
Trond Mohn gir en stor pengegave til byggingen av KFUMs nye familiearena på Ekeberg.

Milliardær sikrer fotballstadion for KFUM: – Det er fantastisk

KFUM kan være nær en ny fotballarena på Ekeberg. Milliardær Trond Mohn gir klubben 50 millioner kroner, mens Oslo kommune legger like mye på bordet.

Publisert

Kortversjon

  • Trond Mohn gir en stor pengegave til KFUMs nye familiearena.

  • Oslo kommune bidrar også til prosjektet på Ekeberg.

  • Planen er en ny stadion med plass til flere tusen tilskuere.

Trond Mohn (83) gir 50 millioner kroner til byggingen av KFUM Familiearena på Ekeberg, skriver TV 2.

Oslo kommune har også satt av 50 millioner kroner til prosjektet.

KFUM har lenge hatt svært begrensede fasiliteter på Ekeberg. Bilder av spillerne som måtte gå over fotgjengerovergangen fra garderobene til banen, gikk blant annet viralt etter opprykket til Eliteserien.

Klubben har jobbet med planene om en ny arena i mer enn 15 år.

– Det er fantastisk. Jeg kjenner det virkelig på kroppen, og så vil jeg tro at de som har jobbet siden 2006 for å få dette til kjenner det enda mer, sier KFUM-trener Jørgen Isnes til TV 2.

– Fascinert av arbeidet

Mohn har tidligere gitt store summer til idretten, særlig på Vestlandet og i Nord-Norge. Ifølge avisen er dette første gang han gir en større pengegave til et idrettslag i Oslo.

– Det er fordi jeg er så fascinert over det arbeidet KFUM driver med, sier Mohn til kanalen.

Planen er en ny arena med plass til minst 3.000 tilskuere, med mål om å øke kapasiteten til mellom 4.000 og 5.000. Prosjektet omfatter også blant annet ny hovedbane og treningsbane, garderober, klubblokaler og innendørs fotballanlegg.

Dersom alt går etter planen, kan byggingen starte allerede i november. Kostnadsrammen er på over en halv milliard kroner.

For Mohn er tilbudet til barn og unge en viktig del av prosjektet.

– Det er jo først og fremst for bredden. At dette blir en stor lekeplass for dem som bor i området, sier han.

Powered by Labrador CMS