Strømmaster ved Montebello. Til høyre Alf-Henning Drage, som står bak strompriser.no.

Klar anbefaling: – Mange som kan spare store beløp i Oslo

– Tallene er tydelige: I 98 prosent av timene i desember var det billigere med Norgespris enn vanlig spotpris inkludert strømstøtte, ifølge strømeksperten.

Publisert

1. oktober i år trådte Norgespris i kraft. Den nye statlige strømordningen er ment å gi forutsigbar strømpris gjennom året for forbrukeren med en fast pris på 50 øre per kilowattime (kWh) med merverdiavgift (40 øre uten merverdiavgift) for strømforbruk hjemme og på hytta.

For en gjennomsnittlig husholdning i Oslo har besparelsen med Norgespris vært betydelig, ifølge en gjennomgang fra strompriser.no.

Den totale besparelsen er på om lag 1360 kroner, viser regnestykket for fjerde kvartal:

  • Oktober: ca. 240 kroner spart
  • November: ca. 540 kroner spart
  • Desember: ca. 580 kroner spart
Utviklingen for Norgespris i Oslo kommune.

– Billigere 98 prosent av timene

En mild desembermåned til tross – timeprisene varierte fra 5 øre/kWh helt opp til over 200 øre/kWh (inkludert merverdiavgift). Spotprisen i snitt endte på 101 øre/kWh (inkludert merverdiavgift).

– Tallene er tydelige: I 98 prosent av timene i desember var det billigere med Norgespris enn vanlig spotpris inkludert strømstøtte. Husholdninger med Norgespris betalte fast 50 øre/kWh, sier Alf-Henning Drage, som står bak strompriser.no, i en pressemelding.

– Mildere perioder ga lavere forbruk og roligere prisnivå, men perioder med lavere temperaturer og varierende vindkraftproduksjon i Norden og Europa bidro til tydelige prishopp i enkelttimer, forklares det videre.

– Unngår prissjokkene

45,6 prosent av husholdningene i Oslo kommune har valgt Norgespris, mens 51,7 prosent i regionen NO1, strømprisområdet Oslo er del av, har gjort det samme.

– Det er fortsatt mange som kan spare store beløp på å velge Norgespris i Oslo, og vår anbefaling er klar: Med Norgespris unngår du både prissjokkene og usikkerheten som følger med dagens spotmarked, mener Drage.

Forbrukstak

Man kan ikke få både strømstøtte og Norgespris samtidig, og strømavtale med strømleverandør er fortsatt nødvendig om du velger Norgespris.

Å velge ordningen er frivillig, men gjør man det, binder man seg fra man bestiller til 31. desember 2026. Bestilling av Norgespris gjøres via minside.elhub.no, og det er nettleieleverandøren som administrerer avtalen.

Forbrukstaket ligger på 5000 kilowattime per måned for husholdninger og 1000 kilowattime for hytter. Skulle man bruke mer enn dette gjelder prisen man har avtalt med kraftleverandøren.

Powered by Labrador CMS