– Uten strømstøtte ville dagens priser truffet husholdningene svært hardt, mener Alf-Henning Drage i strompriser.no.

Dyrere dusj for oslofolk enn på lenge: – Uvanlig

Dette koster det deg å ta en dusj eller steke en Grandiosa-pizza denne februardagen.

Publisert

Kortversjon

  • Strømprisen i Oslo er på sitt høyeste siden desember 2024.
  • Spotprisen nådde 461 øre/kWh i topptimen mellom 09.00 og 10.00.
  • Strømstøtte reduserer maksprisen betydelig for husholdningene.
  • Over halvparten av Oslo-husholdningene har valgt Norgespris.

Strømprisen i Oslo er tirsdag på sitt høyeste siden desember 2024 med en døgnsnittpris på 273 øre/kWh, som er det høyeste på nesten 14 måneder, viser en gjennomgang fra strompriser.no.

I topptimen mellom klokken 09.00 og 10.00, lå spotprisen på hele 461 øre/kWh, inkludert merverdiavgift.

Den billigste timen blir døgnets siste time, med 151 øre/kWh, inkludert merverdiavgift.

Dyr dusj og Grandiosa

Med dagens strømpriser i Oslo, koster det å ta en dusj 23,44 kroner, å steke en Grandiosa-pizza 4,30 kroner og å ha en ovn på fullt hele døgnet 65,63 kroner, ifølge Hva koster strømmen.no?.

Dette koster dagligdagse gjøremål deg med dagens strømpris.

Strømstøtten og Norgespris gjør på sin side strømregningen lavere.

– Uten strømstøtte ville dagens priser truffet husholdningene svært hardt. Med støtten reduseres maksprisen fra 461 til 125 øre/kWh – en reduksjon på nesten tre fjerdedeler. Døgnsnittet reduseres fra 273 til 106 øre/kWh, forklarer Alf-Henning Dragestrompriser.no i en pressemelding.

– Markant prisøkning

Kuldeperioden driver strømprisen opp.

– Det som er uvanlig i dag er at Sør-Norge (NO2) faktisk har lavere priser enn Øst-Norge, med en snittpris på 163 øre/kWh. Det skyldes blant annet at utenlandskablene i dag bidrar til å dempe prisene i sør, forklarer Drage.

– Sammenlignet med 10. februar i fjor er prisøkningen markant. Da var snittet i Oslo 94 øre/kWh med en toppnotering på 154 øre/kWh. I dag er snittet nesten tre ganger høyere, og topprisen er tre ganger så høy, heter det videre fra strompriser.no.

Fakta om dagens priser i Oslo:

  • Dyreste døgnsnittet siden 12. desember 2024
  • Høyeste enkelttime siden 20. januar 2025
  • Snittpris hittil i februar: 173 øre/kWh (96 øre med støtte)
  • Alle 240 timer i februar har vært dyrere enn Norgespris

Kilde: strompriser.no

Mye å spare med Norgespris

Over halvparten av husholdningene i Oslo, nærmere bestemt 50,7 prosent, har valgt Norgespris. Det er noe lavere enn generelt i strømregionen (NO1), der tallet ligger på 57,4 prosent.

Den nye statlige strømordningen som trådte i kraft 1. oktober i fjor, er ment å gi forutsigbar strømpris gjennom året for forbrukeren med en fast pris på 50 øre per kilowattime (kWh),  med merverdiavgift (40 øre uten merverdiavgift), for strømforbruk hjemme og på hytta.

– En husholdning med Norgespris sparer dermed over 200 øre/kWh på dagens toppris sammenlignet med spot med strømstøtte. Hittil i februar har spotprisen vært høyere enn Norgespris i samtlige 240 timer, oppsummerer strompriser.no.

Antall husholdninger i Oslo som velger Norgespris er stadig økende.
Powered by Labrador CMS