Oda Heggem Johansen, Agnes Andersen Claudi og Agnes Drevsjømoen Litland i møte med bystyrets kultur- og utdanningsutvalg i februar i år.Skjermdump fra Oslo kommune-TV
12-åringene ba politikerne gi dem bibliotek på Manglerud. Nå er jentenes drøm i ferd med å bli knust
- Vi har en politistasjon som ikke er i bruk. Den kan bli bibliotek, sa 12-åringene til bystyrepolitikerne.
Tre 12-åringer ba om at den nedlagte politistasjonen på Manglerud gjøres om til bibliotek. Over ett tusen personer underskrev innbyggerforslaget fra Oda, Agnes og Agnes.
Jentene forklart bystyrepolitikerne at mange barn ikke får ikke reise alene med T-banen for å nå nærmeste bibliotek.
Til tross for at daværende kulturbyråd frarådet forslaget, vedtok bystyreflertallet å be byrådet vurdere et styrket bibliotektilbud på Manglerud.
Ny kulturbyråd Mehmet Kaan Inan (H) og Deichman-sjef Merete Lie sier det ikke er fornuftig å prioritere bibliotektilbud på Manglerud. De mener bydelen har god nok biblioteksdekning.
- Vårt hovedargument er at det er for langt til andre biblioteker i byen, sa Oda Heggem Johansen, Agnes Andersen Claudi og Agnes Drevsjømoen Litland til bystyrets kultur- og utdanningsutvalg i februar i år.
De tre 12-åringene hadde laget en proff presentasjon og i tillegg sikret seg over ett tusen underskrifter til innbyggerforslaget før de tok turen til Rådhuset og bystyrepolitikerne.
- For langt å reise
- Et bibliotek på Manglerud kan hjelpe både på leseferdigheter og være sosialt, sa de tre initiativtakerne til å opprettelse av Deichman-filial i den nedlagte politistasjonen ved Manglerud senter.
- Her er et kart over Deichman-filialer i Oslo, sa de tre.
- Som dere ser er det mange biblioteker i sentrumsbydelene, samt rundt Bøler og Lambertseter. Men rundt Bryn og Manglerud er det ingen, sa 12-åringene til bystyrepolitikerne.
Det hører med til historien at det for noen tiår tilbake faktisk lå et eget Deichman-bibliotek på Manglerud. Men det er for lengst nedlagt.
- Det er for langt for oss å reise til de nærmeste bibliotekene. For å komme dit må vi til Brynseng og bytte T-bane.
- Det er mange barn som ikke får lov til å reise alene med T-banen. Særlig når man må bytte T-bane, sa 12-åringene.
Trosset byrådet
Du kan se hele 12-åringenes profesjonelle fremleggelse i Oslo kommune-TV ved å klikke HER. Spol deg frem til cirka 45 minutter ut i opptaket.
Et par uker etter at de tre 12-åringene hadde møtt bystyrepolitikerne, kom daværende kulturbyråd Anita Leirvik North (H) med et foreløpig svar.
Der anbefalte hun bystyret om å ikke gå inn for opprettelse av en Deichman-filial på Manglerud.
Så kom forslaget opp i bystyret. Der trosset flertallet anbefalingen og ba Høyre/Venstre-byrådet likevel vurdere et styrket bibliotektilbud på Manglerud.
Bystyreflertallet mente det gjerne kunne skje i samarbeid med skolene i området. Deichman, som er kommunens fagetat for bibliotek, fikk i oppdrag å utrede dette.
Nå foreligger svar fra både den nye kulturbyråden, Mehmet Kaan Inan (H), og Deichman-sjef Merete Lie. I tillegg har utdanningsetaten sluttet seg til svaret fra Kaan Inan og Lie.
- Ikke fornuftig
Kort sagt knuser de 12-åringenes drøm om Deichman-filial i den nedlagte politistasjonen på Manglerud.
- Den felles vurderingen fra Deichman og utdanningsetaten er at det ikke er fornuftig å prioritere et nytt bibliotektilbud på Manglerud, skriver Mehmet Kaan Inan til bystyret.
Ifølge kulturbyråden er det godt nok bibliotekstilbud i nærheten. Altså stikk i strid med 12-åringenes opplysninger om at mange barn ikke får reise alene med T-banen, særlig når det innebærer å bytte T-banelinje for å komme til nærmeste Deichman.
- Manglerud er nær Deichman Lambertseter og andre Deichman-bibliotek, og i et område der elevene har et godt skolebibliotektilbud på sine respektive skoler, skriver kulturbyråden.
- Det er gledelig med det store, lokale engasjementet for nye bibliotek flere steder i byen, skriver han.
- Byrådet må imidlertid gjøre helhetlige vurderinger av hvor det bør prioriteres å etablere nye bibliotektilbud. I Strategien for bibliotek 2025-2028 er det omtalt flere områder som kan være aktuelle. Manglerud er ikke ett av disse, skriver Mehmet Kaan Inan.