Slik så det ut ved bussterminalen på Grønland i ettermiddagsrushet da det lå noe snø på veiene.

Flere uhell, påkjørsler og kjedekollisjon: – Vet at sommerdekk har vært en faktor i dag

Det har vært trafikkuhell flere steder på Oslo-veiene torsdag. Ikke alle fulgte oppfordringen og la likevel ut på veiene med sommerdekk, ifølge Vegtrafikksentralen øst.

Publisert

– Det begynte å snø tett ganske fort. Da var det mye uhell rundt omkring i Oslo-området på kort tid, konstaterer trafikkoperatør Trude Lindstad i Vegtrafikksentralen øst torsdag ettermiddag.

Det la seg raskt et hvitt lag med snø ved Tveita Senter midt på dagen i dag.

Fra formiddagen gjorde det varslede snøværet seg gjeldende, og det lavet tidvis ned over hovedstaden.

– De fleste steder i Oslo er det for det meste våt veibane uten at snøen har lagt seg i veien, legger hun til.

Kjørte inn i vogntog

I nærmere to timer fra klokken 12.45 var det stengt i høyre felt i retning Sinsen ved Storolokket etter at en personbil kjørte inn i et vogntog.

Det er vått på veiene, men de fleste steder har ikke snøen lagt seg i veibanen.

– Allerede før det skjedde hadde vi fått meldinger om at det var glatt ved Storolokket. Lenger nord i Stor-Oslo, var meldingen at det var glatt i tunnelmunningene, og det kan nok ha slått til i Oslo også, tror trafikkoperatøren.

Også da en bil havnet i autovernet på E6 ved Karihaugen, ble det meldt å være glatt på stedet. Trafikkuhell var det også blant annet på Alnabru og ved Ryen, men disse ble det ryddet fort opp etter, ifølge Lindstad.

Det har vært tidvis snøføyke gjennom torsdagen i hovedstaden.

– Ellers kan jeg ikke se at det har utpekt seg lokale forskjeller innad i Oslo, legger hun til.

Snøen sirkler i luften ved bussterminalen.

Lite trafikk inn

Fra flere hold har det blitt oppfordret innstendig om å utsette å skifte om fra vinterdekk til sommerdekk eller la bilen stå om man allerede har skiftet om i forbindelse med det gule farevarselet for snø.

– Vi vet at sommerdekk har vært en faktor ved uhell i dag, så det er nok noen som fortsatt kjører rundt med sommerdekk, forteller trafikkoperatøren.

– Når det er sagt, var det lite trafikk innover mot Oslo fra alle retninger i dag, så det er nok en del som har holdt hjemmekontor. Det gjør jo også at rushtidstrafikken ut av Oslo blir mindre også, påpeker Lindstad.

Flere enn vanlig holdt seg hjemme, ifølge Vegtrafikksentralen, men det var fortsatt noe rushtrafikk som vanlig torsdag ettermiddag.

Kjedekollisjon med fem biler

Dette til tross oppsto det visse trafikale utfordringer i ettermiddagsrushet torsdag. På Ring 3 måtte Smedstadtunnelen stenges da det at en bil snurret rundt, førte til flere påkjørsler bakfra, med totalt fem involverte biler.

Politiet måtte rykke ut til flere trafikkuhell torsdag.

– En bil har fått sleng i tunnelen i forbindelse med feltskift. Dette har medført at bilene som kom bak har måtte bremse hardt som igjen har ført til en kjedekollisjon. Ingen personskade, men materiell skade, opplyste operasjonsleder Roy Langengen i Oslo politidistrikt idet klokken nærmet seg 16.30, en drøy time etter at det først ble meldt om kjedekollisjonen. 

Politiet oppretter sak på forholdet.

Snø på bakken foran bussene på bussterminalen.

Like før klokken 16.00 måtte høyre felt stenges i retning Alnabru i Alnakrysset på E6 mens berging av biler etter trafikkuhell pågikk.

– Nå er det løst opp igjen både i Smedstadtunnelen og i Alnakrysset og ellers ingen større utfordringer å melde om, sa trafikkoperatør Mette Brunæs idet klokken nærmet seg 17.00.

Snødryss over små tegn til vår ved bussterminalen.

– Slikt som oppstår daglig

Ruter meldte før det gule farevarselet trådte i kraft at de forventet at busstrafikken ville bli påvirket av vanskelige kjøreforhold og ba reisende beregne god tid.

Etter et at det hadde snødd i noen timer, var busstrafikken foreløpig ikke veldig påvirket.

Røde busser tok seg stort sett gjennom formiddagen og ettermiddagen uten værrelaterte problemer, ifølge Ruter.

– Vi følger spent med. Per nå er det ikke noen forsinkelser og endringer på grunn av været, sa pressetalsperson i Ruter, Øystein Dahl Johansen, til VårtOslo i 13-tiden.

Tre timers tid senere var status fortsatt den samme, ifølge Ruters pressetalsperson.

Drosjer, buss og biler i ettermiddagsrushet i snøværet torsdag.

 – Det er ingen værrelaterte påvirkninger på kollektivtrafikken per nå. Det lille som er, er slikt som oppstår daglig i rushtiden, påpekte Dahl Johansen.





Powered by Labrador CMS