Hele drosjenæringen i byen står i fare for å kollapse, om den ikke får hjelp, sier løyvehaver Mirza Saeed Baig

Drosjesjåførene i byen er helt på felgen

Markedet for drosjenæringen i Oslo er borte. Det sliter på sjåførene, som nå roper etter hjelp for å redde arbeidsplassene sine og å ha et arbeid å vende tilbake til.

Publisert

SDrosjesjåfør og løyveinnehaver Mirza Saeed Baig fra Vestli forteller at det er mange i næringen som er oppgitte og deprimerte.

De har ikke sett noe lys i den berømte tunnelen, og har bare fått løfter, men ingen konkrete handlinger, hverken fra stat eller kommune. Som drosjesjåfør føler de seg utrygge for smitte. Det er ingen smittevernssone mellom sjåfør og passasjer. Det skaper usikkerhet både for sjåfør og kunde.

Saeed Baig ønsker at Oslo kommune fortsatte å betale for de offentlige kontraktene som skoletransport og syketransport. Det kan sikre driftskostnadene til dem som driver med drosjevirksomheten. Det er dette drosjeeierne har belaget størstedelen av driften på.

Tryggheten forsvinner

– Det må skje raskt, ellers havarerer hele næringen. De fleste har enkeltmannsforetak, og det å gå konkurs er et mareritt. Da risikerer de ikke bare at jobben forsvinner, men også alt annet som de har strevet livet av seg for. Familienes økonomiske trygghet forsvinner også. Det vil ta tid, og de fleste vil trenge økonomisk støtte for å komme i gang igjen. Da blir det liten drosjekapasitet når samfunnet skal begynne å fungere som normalt, sier Saeed Baig.

Som drosjesjåfør og løyvehaver er både familien og jobben avhengig av hans inntekt.

Det har blitt alt for god tid til kaffepauser for drosjesjåfør Mirza Saeed Baig

Lav inntekt, lange arbeidsdager

– Løyvehavere/sjåfører tilknyttet drosjenæringen har i flere år levd med lav inntekt og lange arbeidsdager men vi har ikke latt dette komme i veien for vår yrkesstolthet og motivasjon til å jobbe enda hardere. Covid-19 krisen har truffet oss med knusende kraft og uten inntektene fra kjøringen er det mange sjåfører som ikke greier seg uten å måtte be om hjelp fra NAV, forteller Saeed Baig.

Likviditeten i enkeltmannsforetak hos de fleste har allerede vært svak de siste årene og sjåførene har derfor begrenset med oppspartkapital.

– Drosjesjåfører har i tillegg ofte liten erfaring fra en annen type jobb enn det å være en god drosjesjåfør, sier Saeed Baig.

Kan redde oss

Norgestaxi er en av landets største taxisentraler. Det er sentralen Mirza Saeed Baig kjører for. Norgestaxi har i løpet av ett år hatt omtrent en million turer for det offentlige. Nå er skoletransporten borte, og syketransporten er nede på nesten en fjerdedel av normalen.

– Dette er penger som kommunen har budsjettert med. De pengene kunne spille en vesentlig rolle i å redde og bevare drosjevirksomheten for oss inntil ting normaliserer seg, sier Saeed

Administrerende direktør i Norgestaxi, Dag Kibsgaard-Petersen er bekymret for hele næringen, og ber Oslo våkne før det er for sent

Ifølge administrerende direktør hos Norgestaxi, Dag Kibsgaard-Petersen, har antallet drosjeturer i byen sunket med 80 prosent på hverdager og 90 prosent i helgene etter koronautbruddet.

Fortsett å betal

– I Viken og i Trøndelag har fylkeskommunene fortsatt å betale for skolekjøring og for tilrettelagt kjøring, selv om selve kjøringene nå er innstilt. Nå må også Oslo våkne, og gjøre det samme. Det står om arbeidsplassene til mange av løyvehaverne i byen. Det samme gjelder for pasientkjøringene, hvor det er Helse Sør-Øst som sitter med muligheten til å fortsette utbetalingene. Her kan vi sikre at pasienter får drosjetransport også etter krisen, sier en alvorlig bekymret Kibsgaard-Petersen.

Han presiserer at drosjenæringen ikke ber om mer penger enn det som allerede er budsjettert, bare at utbetalingene må fortsette.

– Når den tid kommer at vi kan begynne å leve normalt igjen, vil ikke taxiturer få første prioritet hos mange. Det vil ikke være mulig å hente inn tapt omsetning eller erstatte tapet av kvalifiserte sjåfører. Det er flere bransjer som sliter nå, og det vil ta lang tid før vi er tilbake til der vi var, tror han

Powered by Labrador CMS