DEBATT

Amir Reza Asgari
Her analyserer rusmiddeltjenesten på Grønland innholdet i et stoff. Amir Reza Asgari frykter at en nedleggelse kan koste liv.

– Det handler om liv! Tjenesten som analyserer farlige rusmidler står i fare for å bli lagt ned

DEBATT: – Vi som jobber i og rundt tjenesten ser hver uke at det nytter. Likevel har vi ingen fast finansiering. En livsviktig tjeneste for rusbrukere i Oslo kan forsvinne.

Publisert

Hver uke i Oslo møter jeg mennesker som kjemper – ikke bare mot rus, men mot uvisshet, frykt og døden. De kommer til oss på Lilletorget 1 på Grønland med ett spørsmål: Hva er det egentlig jeg har fått tak i?

Mange vet ikke at stoffene de har fått tak i kan inneholde farlige eller dødelige blandinger. Når labteknikerne våre gir dem analyseresultatet, velger flere å bruke mindre – eller la være helt.

Samtalene i forbindelse med analysene skaper tillit og bygger bro, og rådene som gis om tryggere bruk, kan også forebygge skader og redde liv.

Et livsviktig tilbud – midt i Oslo

Rusmiddelanalysetjenesten ble startet i 2022 for å gi folk i Oslo og omegn et trygt, gratis og anonymt sted å teste stoffene sine. Vi holder åpent to dager i uka – tirsdager og torsdager – fordi det er det økonomien tillater.

Tjenesten drives fra Lilletorget 1 i Oslo og er basert på frivillig innsats og kortsiktige midler – selv om både Verdens helseorganisasjon (WHO) og EU anbefaler rusmiddelanalyse som et viktig tiltak mot overdoser.

I 2023 døde nesten 400 mennesker i Norge av narkotikarelaterte årsaker. Mange av disse dødsfallene kunne vært unngått dersom de hadde hatt tilgang til informasjon og forebyggende hjelp – som det vi tilbyr.

Står i fare for å forsvinne

Likevel har tjenesten ingen fast finansiering og står hvert år i fare for å bli lagt ned – selv om regjeringen har sagt at de vil satse på rusmiddelanalysetjenester.

Det er et paradoks. Spesielt i Oslo, hvor behovet er stort og konsekvensene av å ikke handle er fatale.

Dette handler ikke om moral. Det handler om liv – og om å gi folk mulighet til å ta informerte og tryggere valg.

Det tekniske utstyret fins, tillit hos brukerne er etablert og det er bygget fagkompetanse. Regjeringen har bestemt at det skal satses på rusmiddelanalyse som forebyggende tiltak. Hvorfor får ikke tjenesten finansiering?

Vi som jobber i og rundt tjenesten ser hver uke at det nytter. Vi håper politikerne og helsemyndighetene også ser det – og tar ansvar.

 

Powered by Labrador CMS