DEBATT

– Prisen for dieselbiler i bompengeringen er for høy, mener Hans Magnus Borge.

– Noen slipper billig unna i Oslo-bomringen

– Nye bompengesatser er på plass i Oslo. Og de er ikke blitt lavere. Når man som to aktive pensjonister har omtrent 2000 kroner i måneden må man stille noen spørsmål. Her er det noen som slipper billig unna.

Publisert

Elbilene betaler halvparten av dieselbiler. Og her skal vi være oppmerksomme på at elbilene ikke betaler for veien de kjører på. Fossilbiler betaler tross alt ca. sju kroner pr. liter i veiavgift (inklusive moms på avgiften).

Så skal elbilene på toppen av det ha 50 prosent rabatt i bomringen! Og de er ofte mye tyngre og sliter derved mer på veien.

Forskjellen mellom diesel og bensin er kanskje ikke så mye å hisse seg over. Men for eksempel en euro-6 diesel er minst like ren som en bensinbil. Faktisk gir de mindre CO2 enn bensin, om enn marginalt.

Vinnerne

Men vinnerne er de store lastebilene. De kan veie opptil 35 tonn – ti ganger en personbil. Men bompengesatsene er bare omtrent fire–fem  ganger.

Og på toppen av det hele så kjører de såkalte «nullutslipp»-bilene gratis. Jeg forstår det slik at «nullutslipp» betyr el, hydrogen og ammoniakk. Altså at utslippene er et annet sted – bortsett fra veislitasje og -støv.

Prisen vi må betale

Skulle man øke satsene på store lastebiler så mye som en fordobling, må man sørge for at alle betaler. Spesielt de utenlandske. Det må til for å sikre rettferdighet mellom norske og utenlandske lastebiler.

Det vil nok kreve et vanntett system. Og at man differensierer på vektklasser. Men det er vel prisen vi må betale for at bompenger faktisk er blitt en del av skattesystemet. Fordi pengene går til andre ting enn til veiene.

Powered by Labrador CMS