Prosjektleder Allan Nielsen i Boligbygg, Mustafa, byråd for sosiale tjenester Julianne Ferskaug, Bjørn Strøm leder av Østensjø bydelsutvalg
Flere deltok i omvisningen av Skøyenåsens nyeste hjem for flyktninger. Fra venstre: Prosjektleder Allan Nielsen i Boligbygg, Mustafa fra Tyrkia, som skal flytte inn i en av leilighetene, byråd for sosiale tjenester Julianne Ferskaug og leder av Østensjø bydelsutvalg, Bjørn Strøm.

Nå er de gamle næringslokalene på Skøyenåsen gjort om til leiligheter for flyktninger: – De som kommer hit blir fulgt opp på best mulig måte

I tidligere næringslokaler i en stor blokk i Skøyenkroken, er det nå kommet ti leiligheter som skal huse flyktninger. – Oslo skal stå foran i å ta imot de flyktningene staten ber oss om, sa byråd for sosiale tjenester Julianne Ferskaug, under omvisningen. 

Publisert

I noen tidligere næringslokaler i en stor blokk på Skøyenåsen, står nå ti leiligheter klare til å huse flyktninger.

Torsdag fikk bydelsutvalgets leder Bjørn Strøm omvisning i de nye flyktningboligene i Skøyenkroken. Han pekte på behovet for flere boliger i bydel Østensjø, som siden 2022 har bosatt 404 flyktninger.

– Bydelen skal sørge for at de som kommer hit blir fulgt opp på best mulig måte. De får tett oppfølging og hjelp til alt fra å få på plass bankkonto og bankID til å finne skole, barnehage eller fritidsaktiviteter, sa bydelsutvalgslederen.

– En formidabel innsats

Arbeidet bydelene gjør fikk også skryt av byråd for sosiale tjenester Julianne Ferskaug, som også var til stede under omvisningen.

– Bydelene gjør en formidabel innsats for å finne boliger, sørge for barnehage- og skoleplasser, og legge til rette for at flyktningene skal få et godt liv i byen vår, fortalte byråd Julianne Ferskaug.

– Oslo skal stå foran i å ta imot de flyktningene staten ber oss om, uavhengig av hvor de kommer fra. Vi skal bygge boliger for å huse dem, og samarbeide med frivillighet og næringsliv for å raskt integrere folk i samfunn og arbeidsliv.

Bydelsutvalgsleder Bjørn Strøm er takknemlig for innsatsen fra de ansatte i bydelen.

Håper det vil lette trykket på boligmarkedet

Arbeidene i den høye blokka i Skøyenkroken har vært i gang siden slutten av mai i fjor. Det er seks 3-roms leiligheter og fire 1-romsleiligheter i bygget. Leilighetene er helt nye, møblerte, har vaskemaskin og opplegg for oppvaskmaskin. Leilighetene skal primært huse ukrainske flyktninger.

Med på omvisningen var også representanter fra bydelsadministrasjonen og Boligbygg Oslo KF. Det var også Vladyslava og Serhii, som kom fra Ukraina i februar, og Mustafa fra Tyrkia, som har bodd i Norge i snart to år. De tre er de første som får flytte inn i de helt nye leilighetene.

Med på omvisningen var også Vladyslava og Serhii, som kom fra Ukraina i februar. De er blant dem som skal flytte inn i Skøyenkroken.
Med på omvisningen var også Vladyslava og Serhii, som kom fra Ukraina i februar. De er blant dem som skal flytte inn i Skøyenkroken.

Prosjektet i Skøyenkroken skal ha blitt gjort klart på kort tid, mye takket være samarbeidet på tvers av aktører i kommunen, påpekte byråden videre. 

– Jeg vil berømme ansatte i Oslo kommune som står på for å få på plass disse boligene: bydelene, Boligbygg og Oslobygg. Jeg håper at den innsatsen kommunen legger inn med å tenke alternative boligformer vil bidra til å lette trykket på et allerede presset boligmarked.



Powered by Labrador CMS