— Selv om oppklaringsprosenten har gått ned de siste årene er den fortsatt 85 prosent, noe som er svært høyt sammenliknet med andre saker, mener Beate Brinch Sand (til v.) i Oslo-politiet. Til høyre; politiinspektør Grete Lien Metlid.

Oslopolitiet oppklarer færre voldssaker mot sine egne. Samtidig har vold mot politiet økt

Oslo politidistrikt ligger på bunn av den nasjonale lista over oppklaring av vold mot politiet. Samtidig har anmeldte voldssaker mot Oslo-politiet økt de siste fem årene, viser nye tall.

Publisert

Bladet Politiforum har samlet inn statistikk over voldssaker mot politiet i hele landet. Tallene viser at Oslo politidistrikt nå løser færre anmeldte voldssaker mot sine egne enn tidligere.

Tallene viser også at vold mot politiet er et økende problem, og vold mot offentlig tjenesteperson er prioriterte saker.

Lavest oppklaring i Oslo, høyest i Finnmark

— Sterke allmennpreventive hensyn gjør at det er viktig å etterforske og iretteføre slike saker, sier leder Beate Brinch Sand i felles enhet for påtale i Oslo politidistrikt .

— Høyesterett er klare på at det er ubetinget fengsel som er utgangspunktet i slike saker. Selv om oppklaringsprosenten har gått ned de siste årene er den fortsatt 85 prosent, noe som er svært høyt sammenliknet med andre saker, påpeker Sand overfor Politiforum.

Flest voldssaker mot politiet oppklares i Finnmark politidistrikt, der er oppklaringsprosenten 98 prosent. I bunn ligger Oslo politidistrikt sammen med Øst politidistrikt, begge med 85 prosent oppklarte voldssaker mot politiet.

— Antall psykiatrioppdrag har økt kraftig

— For øvrig så ser vi at det er en jevn økning i antall registrerte anmeldelser i perioden 2016-2021. En trolig forklaring kan knyttes til at antall psykiatrioppdrag i PO har økt nasjonalt, og også i Oslo fra 2016, sier Beate Brinch Sand.

— I straffesaker som opprettes i kjølvannet av slike oppdrag kan det oppstå tvil om subjektiv skyld og grunnlag for straff, det kan være en årsak til lavere oppklaringsprosent, sier hun til Politiforum.

Leder Sigve Bolstad i Politiets Fellesforbund kaller tallene bekymringsfulle, og tror økningen kan ha sammenheng med at politiet har flere psykiatrioppdrag enn tidligere.

— Antall psykiatrioppdrag har økt kraftig de siste årene som igjen vil avspeile seg i antall voldssaker mot politiet. Dette er noe vi må se nærmere på. Det er en stor belastning for dem som blir utsatt for slike hendelser, sier Bolstad.

Powered by Labrador CMS