— Skøytebanen i Olafiagangen på Grønland må få lengre åpningstider, mener nabo Anders Jakobsen.Foto: Christian Boger
Skøytebanen i Olafiagangen har blitt en suksess. Nå ber naboene om utvida åpningstider
Beboerne rundt Grønlands Torg har blitt svært glade i den nye skøytebanen under Nylandsbrua i Olafiagangen. — Det er på tide å se på utvidede åpningstider, mener nabo Anders Jakobsen.
1. februar kunne bymiljøetaten og Friluftssenteret i Gamle Oslo (FRIGO) åpne den nye kunstfrosne skøytebanen i Olafiagangen på Grønland. Banen er ment som et forsøksprosjekt for utviklingen av konseptet «Super Grønland», som skal startes opp i løpet av året.
I løpet av de tre ukene banen har holdt åpent, har den blitt en stor suksess blant beboerne i nærmiljøet. Nå ønsker de at banen skal holde åpent lengre enn hva den gjør i dag.
— Skøytebanen har vært svært viktig for oss de siste ukene. Den har gitt både voksne og barn mulighet til aktivitet etter skoletid. Den har forsterket det sosiale og gitt oss mulighet til å bli kjent med naboer, sier beboer på Grønlands Torg, Anders Jakobsen, til VårtOslo.
Annonse
Som et resultat av de positive effektene skøytebanen gir, mener beboerne at det er på tide å utvide banens åpningstider, både i vinterferien og resten av sesongen.
Nabo til skøytebanen i Olafaiagangen, Anders Jakobsen og datteren, håper åpningstidene til banen kan utvides i vinterferien.
Arkivfoto: Bjørnar Morønning
— Jeg mer det er viktig at åpnigstiden utvides i vinterferien. Hold gjerne banen åpen til klokka ni på kvelden og la den gjerne åpne klokka ti på morgenen, sier Jakobsen.
Han mener en bane til 1,3 millioner bør gi nabolaget tilbake så mye som mulig for hva det har kostet å få den på plass.
— Voksne og barn er vant til å oppsøke andre deler av byen for aktiviteter. Dette gjør at vi mangler et nettverk i nærområdet. Skøytebanen har vært et stort skritt i riktig retning for nærområdet rundt Olafiagangen. Derfor er det viktig å forsøke å sørge for at vi får så mye tilbake som mulig for dette prosjektet, sier Anders Jakobsen.
Han mener at også smittevernrestriksjonene, som setter grenser for hvor mange brukere som kan være på isen samtdig, gjør det viktig å utvide åpningstidene.
VårtOslo var søndag kveld i kontakt med bymiljøetaten, men de har foreløpig ikke kunnet kommentere ønsket fra naboene.