Flere ansatte på Burger King Oslo S forteller om et kjøkken der skitt, fett og matrester flyter fritt.Foto: Privat
Ansatte på Burger King Oslo S har fått nok. Forteller om dårlig hygiene bak dørene: – En stor helserisiko for både ansatte og kunder
– Sauser, olje og annet søl blir ikke vasket bort, men heller tråkket rundt i hele kjøkkenområdet. Gulvene er så skitne at skoene klistrer seg fast, og arbeidsbenkene er alltid dekket av gamle matrester. Dette er ikke en enkelthendelse, dette er daglig praksis, sier ansatte ved Burger King Oslo S.
Nå ønsker de å varsle om hygienen på Burger King Oslo S. De forteller om et kjøkken der skitt, fett og matrester flyter fritt, med dårlige rutiner for rengjøring og med stadig overfylte søppelkasser.
– Helsefarlig praksis
Annonse
De ansatte sier de frykter for kundenes helse.
– Vi krever at ansvarlige myndigheter gransker forholdene umiddelbart og setter en stopper for denne helsefarlige praksisen før det får alvorlige konsekvenser, sier de anonyme ansatte “Troy” og “Lars”, som VårtOslo har møtt og kjenner identiteten til.
– Det er et rush av mennesker hele tiden, så vi får aldri tid til å rydde og vaske, sier en ansatt på Burger King Oslo S.Foto: Petter Terning
Bildene VårtOslo blir tilsendt skal blant annet skal vise:
Mat som blir liggende i størknet fett. Dette området skal vaskes jevnt gjennom dagen, men det skjer altfor sjelden.
Rot på arbeidsbenkene, der mat står fremme, tilsynelatende uten noe orden eller beskyttelse.
Et rotete kjølerom der kjøtt, kylling og pommes frites ligger i åpne esker.
Overfylte søppelkasser.
Esker med mat som står direkte på gulvet. Regelen er at esker med mat skal være 15-30 cm over bakken.
Fryseren ser mer ut som et søppelrom for pappesker, sier de ansatte. Her ligger burgerkjøtt, kylling og grønnsaker sammen med tomme pappesker.Foto: Privat
Størknet fett blir ignorert og ikke renset bort, noe som tidligere ble gjort flere ganger om dagen.Foto: Privat
Veien bort til søppelcontainerne er blitt fylt opp med søppel.Foto: Privat
Esker med mat som står direkte på gulvet, noe det ikke skal gjøre.Foto: Privat
Ansatte sier de har lite tid til å tømme søppelkassene kundene benytter seg av.Foto: Privat
Matvarer blir liggende uten beskyttelse slik at det lett kan bli kontaminert. Ansatte påpeker her at ost og tomat heller ikke er lagt skikkelig på plass, men bare kastet under bordet.Foto: Privat
Salat, løk og sylteagurk på gulvet: – Det gjør at vi på jobb lett kan skade oss og skli på matrester, spesielt nå som vi er få på jobb og det er stressende, sier en ansatt.Foto: Privat
Bordet der burgere blir laget blir sjeldent rengjort: – Dette er ikke bare dårlig hygiene, men også farlig for kunder med ulike allergier.Foto: Privat
Rester etter burgere som blir liggende i størknet fett ved grillen. Slik blir det som regel liggende, sier ansatte.Foto: Privat
– Sauser, olje og annet søl blir ikke vasket bort, men heller tråkket rundt i hele kjøkkenområdet. Gulvene er så skitne at skoene klistrer seg fast, og arbeidsbenkene er alltid dekket av gamle matrester. Dette er ikke en enkelthendelse, dette er daglig praksis, påpeker de to ansatte.
En tredje ansatt VårtOslo har snakket med, forteller også om hygienesituasjonen på Burger King Oslo S.
– Det er et rush av mennesker hele tiden, så vi får aldri tid til å rydde og vaske. Det er flaut å jobbe i slike tilstander, sier vedkommende.
– Flere ting kunne bli bedre
8. januar gjennomførte Mattilsynet en inspeksjon hos Burger King Oslo S. Her fant Mattilsynet "kun bagatellmessige regelverksbrudd", og virksomheten endte opp med et smilefjes.
Blant de mindre, alvorlige bruddene var det blant annet slitte og ødelagte fuger på preppebenk for løk og tomat, samt støv i taket flere steder, blant annet over milkshakemaskinen.
Flere plastbokser med ferdig preppede matvarer på kjølerom var også merket med etikett hvor tidspunkt for å kaste var passert, skriver Mattilsynet i rapporten.
– Selv om virksomheten fikk et smil, var det flere ting vi mente at kunne bli bedre. Dette gjaldt renhold, vedlikehold og kasting av varer som har gått ut på dato. Varer ble kastet mens inspektørene våre var til stede, utdyper Lena Mjøvik-Hoel, som er avdelingsleder for avdeling Mat i Mattilsynet, region Stor-Oslo.
Har mottatt bekymringsmeldinger
Hun forteller likevel at de etter inspeksjonen har mottatt to bekymringsmeldinger knyttet til virksomheten på Oslo S.
– Vi kan motta opptil 50 bekymringsmeldinger i løpet av en uke med ulik alvorlighetsgrad. Disse kobler vi til virksomhetene det gjelder. Dersom vi får flere bekymringsmeldinger knyttet til et sted, tar vi ofte kontakt med eier og daglig leder for å høre med dem om hvordan de håndterer problemet eller utfordringen.
– Vi går også på mange uanmeldte inspeksjoner knyttet til bekymringsmeldingene vi mottar. Dessverre får vi også mange bekymringsmeldinger som er veldig unøyaktige, så vi ikke klarer å koble det til riktig sted, eller hva som egentlig har skjedd. Bekymringsmeldinger knyttet til forhold som vi tidligere har påpekt, eller sett avvik på, er vi spesielt oppmerksomme på, sier Lena Mjøvik-Hoel.
– En alvorlig risiko
Troy og Lars sier at ledelsen gjentatte ganger har blitt varslet om situasjonen, men mener ingenting blir gjort.
Grunnen til rot, søppel og dårlig vask har å gjøre med at færre er på vakt i løpet av dagen, ifølge de to. Ansatte har kun tid til å servere kundene, og det blir lite tid til rydding og vasking.
– Grillene og produksjonsutstyret er dekket av et tykt lag med inngrodd fett og brent mat, og blir sjelden, om noen gang, grundig rengjort. De små fryserne som brukes til oppbevaring av kjøtt er fulle av fettrester og inngrodd skitt, noe som skaper en alvorlig risiko for matforurensning, mener Troy.
– Det er ekkelt der. Dette er en stor helserisiko for både ansatte og kunder, fortsetter de to ansatte.
– Stemmer ikke
– Denne beskrivelsen stemmer ikke overens med vår oppfatning eller Mattilsynets vurdering, sier Aniela Olaussen, driftssjef i Burger King.
– Matsikkerhet er vår høyeste prioritet i Burger King, og vi har generelt gode resultater fra tilsyn som blir gjort regelmessig. På Oslo S hadde Mattilsynet sitt forrige tilsyn 8. januar, og ingenting ble bemerket. Disse resultatene ligger åpent for alle som er interessert. Her har leder gjort en solid jobb med å få på plass gode rutiner, og vi føler oss trygge på at Mattilsynet vil komme til samme konklusjon om de ønsker å komme på besøk igjen.
– Vi hadde også våre eksterne samarbeidspartnere på besøk på Oslo S så sent som 17. februar, og ingen brudd på matsikkerhet ble påvist da heller, fortsetter driftssjefen.
Både daglig leder på Burger King Oslo S og driftssjef Aniela Olaussen har fått mulighet til å kommentere bildene i saken, noe de ikke ønsker.