– Menn tar i større grad unødvendig risiko, sier Mia Bergmann.

Menn i Oslo topper statistikken: – Ikke macho å utsette seg selv for fare

Menn i Oslo tar større risiko enn kvinner ved vann. En ny undersøkelse viser at de oftere undervurderer farer, overvurderer egne ferdigheter og er mer tilbøyelige til å kombinere båtliv og alkohol.

Publisert

Bli varslet om siste nytt i VårtOslo-appen: Last ned for iPhone her og Android her!

Menn i hovedstaden er dårligere enn kvinner til å bruke redningsvest, mer tilbøyelige til å kombinere båtliv og alkohol – og overvurderer i større grad egne ferdigheter. Det viser en ny undersøkelse gjennomført for organisasjonen Flyte.

– Menn i større grad enn kvinner tar unødvendig risiko. Dette gjelder også menn i Oslo. Så langt i år har ingen mistet livet i drukningsulykker i Oslo, men Flyte mener allikevel menn må gå i seg selv og ta et oppgjør med egne holdninger. Det er ikke macho å utsette seg selv eller andre for risiko, sier daglig leder i Flyte, Mia Bergmann, i en pressemelding.

En farlig kombinasjon

Undersøkelsen er gjort av YouGov for Flyte, og viser at bare 43 prosent av menn i Oslo sier de alltid bruker redningsvest, sammenlignet med 51 prosent av kvinnene. Samtidig mener færre menn enn kvinner at promillegrensen til sjøs bør være like streng som i trafikken.

– Vi ser at menn både undervurderer farene og overvurderer egne ferdigheter. Det er en farlig kombinasjon, sier Bergmann.

Drukningsstatistikk: 11 av 15 er menn

Tall fra Redningsselskapet viser at 15 personer druknet i Oslo i perioden 2020 til 2025. 11 av disse var menn. Flesteparten av ulykkene skjedde i sjøen, og bading er den vanligste årsaken, etterfulgt av fall fra land eller brygge – deretter bruk av fritidsbåt.

Menn i alderen 26 til 40 år er overrepresentert, ifølge oversikten. Det er også i denne gruppen Flyte mener det er mest å hente på holdningsendringer.

– Å tenke «skal bare» eller «det er ikke så farlig» er holdninger vi må få endret, sier Bergmann.

Unge voksne utmerker seg

Flyte peker også på at unge voksne – særlig menn – er ekstra risikoutsatte. Ifølge undersøkelsen tenker én av fire mellom 18 og 29 år sjelden over konsekvensene i farlige situasjoner. Bare én av tre i denne gruppen bruker alltid redningsvest, og hver sjette dropper vesten helt.

I tillegg er unge mer påvirkelige for gruppepress. Én av fem i aldersgruppen oppgir at andres meninger påvirker deres adferd i, ved eller på vann.

– Vi må slutte å tro at det «går bra». Vann er en uforutsigbar kraft. Særlig unge menn må lære seg å ta bedre avgjørelser – og tørre å stå imot gruppepress, sier Bergmann.

Powered by Labrador CMS