Her, i krysset fra Universitetsgaten og over til St. Olavs plass, skulle det gått en gangbro. Den løsningen er nå blitt lagt bort. Øystein Aurlien er jublende glad.
Her, i krysset fra Universitetsgaten og over til St. Olavs plass, skulle det gått en gangbro. Den løsningen er nå blitt lagt bort. Øystein Aurlien er jublende glad.

Vegvesenet bygger ikke bro over Pilestredet likevel: – Jeg har nesten ikke fått summet meg. Det er en euforisk glede

Fra 1. juli stenger Statens vegvesen Ring 1 i sentrum for all biltrafikk i tre år. – Det er vår ide som nå realiseres. Det er fantastisk gøy. Jeg hadde ikke trodd vi skulle få det til.

Publisert

Det har vært jobbet lenge med å finne en løsning for kryssing av Pilestredet via Universitetsgaten i forbindelse med stengningen av Ring 1. Nå er løsningen klar.

Statens vegvesen sitt opprinnelige forslag var en 190 meter lang bro som gikk fra St. Olavs plass og over Pilestredet. Problemet med den løsningen var at den tok vekk alt bylivet fra bakkeplanet.

– Kafeer og restauranter er avhengige av at folk går utenfor på bakkeplan. Den planlagte broen ville tatt bort bylivet utenfor serveringsstedene. Hadde broen blitt bygget, ville mange av restaurantene og kafeene blitt stengt for godt. Bylivet på Tullin ville blitt ødelagt, sier Øystein Aurlien, fra Tullinsamarbeidet.

Omtrent slik blir kryssingen av Pilestredet ved Universitetsgaten. Det blir fotgjengerovergang med lysregulering. Selve kryssingen flyttes ca 50 meter vest for Universitetsgaten. På den måten blir det en kryssing på gateplan.

– Gir grunn til å feire

Allerede er kaféen ByMad lagt ned på grunn av usikkerheten, oppgir han.

– Jeg har nesten ikke fått summet meg. Det er en euforisk glede. Det at man har tatt denne beslutningen i dag, etter 2,5 års jobbing fra oss, er det grunn til å feire. Nå håper jeg på en ny giv for de som driver med servering i området..

Slik så tegningen som Tullinsamarbeidet spilte inn til Vegvesenet ut.
Slik så tegningen som Tullinsamarbeidet spilte inn til Vegvesenet ut. Den viser hvordan folk kan krysse Ring 1.

Han berømmer den siste tidens samarbeid med Vegvesenet.

Takker Tullinsamarbeidet

– Etter en helhetsvurdering der vi har tatt hensyn til funksjonshemmede, gående og syklende, trafikksikkerhet og området generelt har vi landet på en god løsning, sier prosjektleder fra Statens vegvesen, Elin Hermanstad Havik.

Øystein Aurlien, daglig leder ved Tullinsamarbeidet, har vært en aktiv pådriver for løsningen som nå er valgt i Ring 1.

Hun forteller at det er kommet inn mange innspill til hvordan kryssingen kunne løses. Den endelige løsningen blir en lysregulert fotgjengerovergang ca. 50 meter vest for krysset Universitetsgaten. Forslaget ble spilt inn til Statens vegvesen fra Tullinsamarbeidet.

– Statens vegvesen retter en stor takk til alle involverte, og spesielt til Tullinsamarbeidet, for en god og konstruktiv prosess, sier Havik.

Gående fra St. Olavs plass vil bli møtt av skilter som viser hvor de kan krysse gaten.
Gående og syklende fra St. Olavs plass vil bli møtt av skilter som viser hvor de kan krysse gaten.

– Fantastisk gøy

– Det er vår ide som nå realiseres. Det er fantastisk gøy. Jeg hadde ikke trodd vi skulle få det til.

– Nå kan vi gå i gang å jobbe med bylivet i området. Med belysning, gatekunst, god skilting og en gatefest. Men jeg oppfordrer fortsatt til at vi jobber sammen, melder Aurlien til Vegvesenet.

Powered by Labrador CMS