Lars-Petter Kræmer Andressen
Vålerenga får sin drømmesjef for sportsutviklingen i Vålerenga.

– Jeg var Vålerenga-supporter som liten, sier klubbens nyinnhentede sportsdirektør

Det er klart hvem Vålerengas nye sportsdirektør blir. Mannen er ansvarlig for en av Eliteseriens største askepotthistorier. Vålerenga AS skal også ha en mindre rolle i kjøp og salg av spillere for klubben.

Publisert

Kortversjon

  • Lars-Petter Kræmer Andressen blir Vålerengas sportsdirektør fra 1. oktober.
  • Han kommer fra rollen som sportssjef i Tromsø IL.
  • Andressen får ansvar for herrelaget og Vålerenga-akademiet.
  • Vålerenga avvikler overgangskomiteen og gir sportslig ledelse større ansvar.

I dag annonserte Vålerenga offisielt at Lars-Petter Kræmer Andressen er klar som ny sportsdirektør i klubben, fra og med 1. oktober. Andressen er hentet fra Tromsø IL, hvor han har vært siden 2011, og i rollen som sportssjef siden 2023. 

Med Kræmer-Andressen som sportsjef i Tromsø, klatret klubben opp tabellen og tok bronse i både 2023 og 2025-utgavene av Eliteserien. Dette etter flere sesonger svevende over nedrykkssonen, samt en sesong i OBOS-ligaen i 2020. Et utgangspunkt ikke helt ulikt den som har utspilt seg de siste årene på Intility.

Historie i klubben

Kræmer-Andressen vil ifølge klubben ha et overordnet ansvar for A-laget herrer samt OBOS Vålerenga-akademiet, som er klubbens elitesatsing i alderen 12-21 år. 

Andressen er oppvokst på Ås, i Follo. I Vålerengas pressemelding forklarer Kræmer-Andressen at han har emosjonell tilknytning til klubben,

 – Jeg var Vålerenga-supporter som liten og er stolt over å få denne muligheten.

Innhentningen føyer seg inn i trenden å hente inn spillere og personell med tilknytning til både klubb og by. Senest ved signeringene av kaptein Ghayas Zahid og spiss Håvard Nielsen. Begge med historie i klubben.  

Overgangskomitéen avvikles

I forbindelse med ansettelsen av sportsdirektør, en stilling som direkte bytter ut avtroppende Joacim “Jokke” Jonssons tidligere rolle som sportssjef, har klubbleder Svein Graff bekreftet at klubbens overgangskomité er avviklet.

Komiteen som besto av nylig avgåtte styreleder Søren Eriksen og Tore Krogstad fra klubben (Vålerenga fotball Elite), Kjetil Siem og Anders Onarheim fra Vålerenga AS, samt nevnte Jonsson og Graff, kom under hardt vær etter salget av Henrik Bjørdal og Promise Meliga, siste dag av overgangsvinduet.

Avviklingen betyr i effekt at Vålerenga AS vil ha en mindre rolle i kjøp og salg av spillere for klubben i fremtiden, til fordel for den sportslige ledelsen, da med Kræmer-Andressen i spissen.

Powered by Labrador CMS