Familie, venner og medlemmer av det muslimske samfunnet i Oslo var samlet i Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat-moskeen for å ta farvel. Fazia Begum døde natt til mandag som følge av skadene hun fikk i bussbrannen i Enebakk i Nordre Follo 5. juli.
Sørgende samlet seg utenfor Central Jamaat-e Ahl-e Sunnat-moskeen. Fazia Begum viet store deler av livet sitt til å hjelpe andre – blant annet i Røde Kors, Frelsesarmeen og det muslimske trossamfunnet.Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB
Hundrevis av mennesker møtte opp i og ved moskeen for en siste avskjed, ifølge VG. Seremonien startet etter fredagsbønnen.
Viet store deler av livet sitt til å hjelpe andre
– Oppmerksomheten har vært stor, og det er mange mennesker som forteller om henne. Folk fra hele verden har tatt kontakt for å fortelle om hvor fantastisk hun var, forteller sønnen Saqib Begum til avisen.
75-åringen viet store deler av livet sitt til å hjelpe andre, blant annet i Røde Kors, Frelsesarmeen og i det muslimske trossamfunnet. Familien opplyser at Begum senere vil bli gravlagt i Pakistan. Hun etterlater seg fire barn.
Tilstanden fortsatt kritisk for to skadde
Totalt var det 15 passasjerer om bord i bussen da brannen brøt ut lørdag i forrige uke.
Politiet har løpende kontakt med bistandsadvokatene i saken og opplyser at tilstanden fortsatt er alvorlig for de to andre som ble innlagt på sykehus etter brannen.
En 15 år gammel gutt er siktet og varetektsfengslet. Politiet endret fredag handlingsbeskrivelsen til at gutten tente på bensin inne i bussen slik at det oppsto brann som utviklet seg raskt.
Hans forsvarer, advokat Ole-Kristian Ringnes, har tidligere uttalt at gutten nekter straffskyld og hevder hendelsen var et uhell.