Magnus Birkelund (Frp) i bystyresalen i Oslo rådhus Foto: Arnsten Linstad
– For Frp er det viktig at det skal være enklere å bruke bil i byen og enklere å parkere, sier Magnus Birkelund (Frp).

Budsjett-kaoset i Oslo: Frp vil likevel forhandle med de andre borgerlige partiene

– For oss er det blant annet viktig at det blir enklere å kjøre bil i byen, sier Magnus Birkelund (Frp).

Publisert

Nesten to døgn etter at fylkesstyret i Oslo Fremskrittsparti sa opp samarbeidsavtalen med de andre borgerlige partiene i bystyret, vil Frps bystyregruppe likevel fortsette budsjettforhandlingene.

– Nå har gruppemøtet i Fremskrittspartiet besluttet at vi skal gjenoppta forhandlingene med Høyre, Venstre og Kristelig Folkeparti om revidert Oslo-budsjett for 2025, sier Frps gruppeleder Magnus Birkelund (Frp) til VårtOslo torsdag kveld.

Avviste byrådskrise

Onsdag kveld ble byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) stilt en rekke kritiske spørsmål fra rødgrønne partier om det borgerlige bystyresamarbeidet var en saga blott.

Opposisjonen mente Høyre/Venstre-byrådets styringsgrunnlag er borte etter at Frp ikke lenger ville være en formell samarbeidspartner med de andre borgerlige partiene.

Dermed var det ikke lenger et bystyreflertall bak byrådet, påpekte Ap, SV, MDG og Rødt. Men byrådslederen avviste at det er aktuelt å gå av, tross vanskene som oppstår etter at avtalen med Frp er revet i stykker.

– Vi kaster ikke kortene. Men vi holder heller ikke kortene tett til brystet. Vi ønsker å samarbeide med KrF og Frp om budsjettet, sa Lae Solberg.

– Søker gjennomslag

– Det samarbeidet kommer til å være uavhengig av om Frp har sagt opp samarbeidsavtalen eller ikke, sa byrådslederen.

Oslo 20231024. Eirik Lae Solberg (H) (f.v.), Anne Lindboe (H), Hallstein Bjercke (V), Øyvind Håbrekke (KrF) og Magnus Birkelund (Frp) under pressetreff på Oslo rådhus hvor Frp, KrF, Venstre og Høyre presenterer samarbeidsavtale for nytt byråd i Oslo.Foto: Beate Oma Dahle / NTB
Signerte samarbeidsavtale i 2023: Fra v. Eirik Lae Solberg (H), Anne Lindboe (H), Hallstein Bjercke (V), Øyvind Håbrekke (KrF) og Magnus Birkelund (Frp)

Et drøyt døgn senere viser det seg altså at Høyre og Lae Solberg får ønsket om fortsatte forhandlinger med Frp innfridd.

– Nå ønsker vi likevel å se hva vi kan få til av gjennomslag for Frp, og det vil være naturlig å søke mest mulig gjennomslag selv uten en samarbeidsavtale, sier Magnus Birkelund ved 19-tiden torsdag kveld.

– Bil, parkering og eldreomsorg

– Revidert Oslo-budsjett for 2025 skal etter planen sluttbehandles av bystyret onsdag 18. juni. Betyr dette at Frp nå tar sikte på å forhandle fortløpende gjennom helgen og frem til det ekstraordinære budsjettmøtet i bystyrets finansutvalg førstkommende mandag?

– Nå skal vi først gjenoppta forhandlingene og se hvor langt det er mulig å komme. Det er det vi i Frp nå er åpne for. Vi vil se hvilke gjennomslag det er mulig å få for Frp, sier Birkelund.

– Hva er det viktigste Frp håper å oppnå i de gjenopptatte forhandlingene?

– For oss er det viktig å få gjennomslag for at det skal være enklere å bruke bil i byen og enklere å parkere. Men viktige saker for oss er også innenfor helse og eldreomsorg, samt idrett, sier Frps gruppeleder i bystyret.

Powered by Labrador CMS