Kortversjon
- Antall påstigninger på offentlig transport i Oslo økte med 0,2 prosent i 2025.
- Store T-baneoppgraderinger førte til færre T-banereiser, men buss og trikk fanget opp flere av de kollektivreisende.
- Elsparkesykkelbruk mer enn doblet seg i hovedstaden i løpet av året.
- Ruter jobber for å integrere nye reiseformer med tradisjonell kollektivtransport.
I et år med store T-baneoppgraderinger økte antallet påstigninger på offentlig transport i Oslo med 0,2 prosent i 2025, viser tall fra Ruter.
Tallene fra i fjor viser en nedgang i T-banereiser, men at buss, trikk og andre transportformer fanget opp mange reisende.
I 2025 ble T-banereisene i Oslo midlertidig vanskeligere fordi flere store oppgraderingsprosjekter traff samtidig.
Særlig arbeidet på Majorstuen og tilkoblingen av Fornebubanen førte til buss for bane, stengte plattformer og i sommerperioden full stans gjennom Majorstuen, noe som ga lengre og mindre fleksible reiser for mange T-bane-passasjerer.
– Et krevende år
– 2025 har vært et krevende år for mange reisende, med store og nødvendige oppgraderinger på T-banen. Derfor er det ekstra gledelig å se at så mange fortsatt velger kollektivtransport, sykkel og gange, sier byråd for miljø og samferdsel, Marit Vea (V), i en pressemelding.
– Det viser både hvor viktig kollektivsystemet er for byen, og at folk har fleksibilitet og vilje til å finne gode alternativer mens vi bygger et enda bedre T-banetilbud, fortsetter samferdselsbyråden, som takker for tålmodigheten til de reisende.
Vea sier at oppgraderingene som har blitt gjennomført i 2025 har lagt grunnlaget for et T-banetilbud med høyere frekvens og kapasitet i mange år fremover.
Nøkkeltall fra årets passasjertall
- 399 millioner påstigninger for alle reiser i Oslo og Akershus – en vekst på 0,9 prosent fra 2024
- Veksten i Oslo er på 0,2 prosent, mens veksten i Akershus er på 2,9 prosent
- T-bane: -8,6 prosent (106 millioner påstigninger)
- Trikk: +7 prosent (55 millioner påstigninger)
- Bybuss: +5,7 prosent (120 millioner påstigninger)
- Regionbuss: +1,8 prosent (67 millioner påstigninger)
- Båt: +8 prosent (3 millioner påstigninger i Akershus, 1 million påstigninger i Oslo)
- Tog +4,7 prosent (47 millioner påstigninger)
- Markedsandeler: kollektivtransport (25,4 prosent), bil (44,3 prosent), sykkel (5,4 prosent), gange (23,4 prosent), andre transportmidler (1,4 prosent)
Kilde: Ruter
Stigning i påstigninger
Til tross for arbeidet med T-banen, steg antall påstigninger i kollektivtrafikken fra 395 millioner i 2024 til 399 millioner i 2025. Det tilsvarer en vekst på 0,9 prosent.
Men det er hvis man tar med Akershus i beregningen. Totalt var veksten i kollektivtransport i kun Oslo på 0,2 prosent.
Den største nedgangen skjedde på T-banen, med ti millioner færre påstigninger enn året før.
Vekst i påstigninger på buss, trikk og andre framkomstmidler har til dels kompensert for arbeidet på T-banen.
Elsparkesykkelreiser mer enn doblet
Fjorårets tall viser også en sterk vekst i bruk av sykkel, og spesielt elsparkesykkel.
Sammenlignet med året før, mer en doblet bruken av elsparkesykkel i Oslo seg (+ 111 prosent).
I Oslo er også mer enn hver femte reise med elsparkesykkel gjort i kombinasjon med kollektivtransport.
– Kollektivtransport er ikke lenger bare buss, trikk, bane og båt. Bysykkel, sparkesykkel, samkjøring, selvkjøring og andre nye reiseformer, smelter sammen med det tradisjonelle kollektivtilbudet, uttaler administrerende direktør i Ruter, Bernt Reitan Jenssen.
– Vi jobber for at alle disse tilbudene skal oppleves som én, sammenhengende reise – uansett hvor i regionen du bor, sier han.
– Vi jobber for å gi folk reisemuligheter og en følelse av frihet. Ambisjonen vår er å tilby et så godt kollektivtilbud at folk velger bort bilen, utdyper Reitan Jenssen.