Fra venstre: Pål Sandbæk, Martin Berdahl Aamundsen og Lars Undli styrer butikken som de selv vil.

Forlegger og breakdanser har åpnet ny frittstående bokhandel på Jernbanetorget

– Ingen kjeder bestemmer over oss. Vi kjøper det vi selv liker og gjør det vi selv ønsker. Vi håper vi kan bli en annerledes bokhandel.

Publisert

Forleggerne Martin Berdahl Aamundsen, Pål Sandbæk og breakdanser Lars Undli står bak den nye bokhandelen Bokeriet på Jernbanetorget. De ønsker å tilby noe litt annerledes for bok- og brettspillinteresserte.

– Målet er å føre titler og produkter man ikke finner andre steder. Det visuelt slående, kreative og lekne har alltid forrang, sier Berdahl.

Bokhandelen skiller seg ut som selvstendig, og innehaverne kan selv bestemme hva de vil kjøpe inn. Ingen kjeder bestemmer over dem.

– Vi gjør akkurat det vi vil. Vi kjøper det vi selv liker, men vil også selge mye av det andre bokhandlere tilbyr. Vi håper vi kan bli en annerledes bokhandel.

I det gamle lokalet til Shangri-La selges det nå bøker plukket ut av disse tre karene, ikke av en stor bokhandlerkjede.

I gamle Shangri-La

– Lars og jeg begynte å se på lokaler og sendte en forespørsel til Thon. Det verste som kunne skje var et nei, tenkte vi. Men de reagerte veldig positivt og syntes konseptet var veldig gøy. De var på utkikk etter noe litt annerledes, noe som ikke var del av en stor kjede.

De fikk beskjed om at lokalene i det gamle universet til den nedlagte alternativ-butikken Shangri-La, var ledige. Rett ved starten av Karl Johan.

– Jeg tenkte bare: «Jøssenam, hvis vi blir valgt og ender opp på Jernbanetorget, blir det noe annet enn en liten sidegate».

Gode på puslespill

Berdahl sier de vil vektlegge kvalitet på innkjøpene. 

– Det er jo kunstbokforlag som har utviklet alt dette her.

Martin Berdahl Aamundsen drev forlaget Kontur. Nå blir han selv ansvarlig for å selge bøker.

I tillegg til bøker vil butikken satse på brettspill, quizspill og puslespill.

– Puslespillene våre har vi fått kjemperespons for, og mange sier at de har savnet det tilbudet. Det visste vi. Vi blir en slags papirvarehandel i tillegg til en bokhandel.

I tillegg skal det være boklanseringer og arrangementer her.

Puslespill er en populær vare i butikken.

Forlegger og breakdanser

Lars Undli er mest kjent under artistnavnet «PayTwo», eller «Pay 2», fra breakdancegruppa Atomic B-Boys. Han er både norsk og skandinavisk mester i breaking. I tillegg er han graffitimaler. Pål Sandbæk har vært markedssjef i Dreyers Forlag.

Martin Berdahl har tidligere drevet Kontur Forlag, som var kjent for sine kunst- og hobbybøker. Da reiste han mye rundt og presentert bøker. 

– Bokeriet var en idé som har ligget klar lenge. Jeg har alltid likt dette med å rigge, kuratere og snakke med folk. Nettsiden til butikken har jeg hatt siden 2015, men det er først nå vi har endt opp med å faktisk gjennomføre det.

Lars Undli var Skandinavias beste breakdanser en periode. Her med en av Irlands nasjonalskalder, Oscar Wilde, i hånda.

Tar et halvt år

– Det er perfekt timing, å få åpne nå, rett rundt jul.

Mange har vært innom i løpet av den korte tiden de har holdt åpent.

– Kundene forstår at vi ikke er helt på plass. Jeg tipper at vi kommer til å bruke fire til seks måneder på å få det sånn som vi vil.

Powered by Labrador CMS