– Det blir rart å slutte her etter alle disse årene, forteller butikksjef Christian Røgler. Nå frykter han at butikken hans må stenge dørene etter 50 år.Foto: Petter Terning
Etter 50 år står den ikoniske butikken ved Jernbanetorget i fare. Og støtten renner inn: – Tragisk å miste denne butikken
For 50 år siden startet guttedrømmen om en alternativ butikk i Oslo. Nå frykter Christian Røgler (70) at reisen stopper her. – Det er synd hvis vi må stenge driften.
Nederst på Karl Johan, rett ved Jernbanetorget, ligger den eksotiske butikken Shangri-La. Her får du kjøpt alt fra krystaller og røkelse, til tarotkort og drømmefangere.
Blant buddhafigurer og fargerike skjorter, står eier Christian Røgler (70) og sorterer varene. Han har holdt guttedrømmen om en alternativ butikk gående i 50 år.
Men med en leiekontrakt som går ut 1. september, kan det nå se ut som det er slutt for den ikoniske butikken i hjertet av Oslo.
Det er stadig vekk tett med kunder inne på Shangri-La. Mange kommer også bare for atmosfæren, sier butikksjefen.Foto: Petter Terning
– Jeg tror folk føler det er noe tidløst med denne butikken. Her er det en helt annen atmosfære enn andre steder, og folk trives med å være her. Mange er her i flere timer og bare henger, uten at det er noe press om å kjøpe noe, forteller Christian Røgler.
– Jeg var 20 år og reiste til forskjellige steder i Asia. Jeg var i New Dehli, Nepal, på fottur i Himalayafjellene, Kashmir, og i Ceylon, det som i dag er Sri Lanka. Da begynte jeg å få noen ideer om å starte en butikk i Norge med mye av det jeg så mens jeg var der, forteller butikksjefen.
En liten butikk som solgte litt mer alternative ting var noe Røgler drømte om, og interessen kom tidlig. Som 15-åring hadde han også tatt turen til USA for å gå på skole der. Og det som møtte han i Seattle på slutten av 60-tallet var en helt annen kultur enn hva han var vant med i Norge.
– Jeg forlot Norge med kort hår og dress, og kom tilbake med langt hår og indianerjakke. “Der ser du hva vi får igjen for 10 000 kroner”, sa far til mor da de hentet meg på flyplassen, mimrer Christian Røgler med et smil.
Christian Røgler sier han nok var litt for ung til å ta del i hippie-bevegelsen i USA som 15-åring, men kulturen gjorde fortsatt inntrykk.Foto: Petter Terning
– Det måtte være skjebnen
Hjemme i Norge måtte Røgler ta handelsbrev, noe en måtte ha for å kunne drive en butikk. Dermed kom han over platebutikken Compendium i Bernt Ankers gate. Innerst i butikken var det et eget, lite lokale, som solgte alt fra okkult litteratur til afghanskjorter og røkelse.
Dette var midt i blinken for den unge Christian Røgler, som fikk tilbud om å bli partner i den lille butikken. Og navnet var allerede i boks.
– Jeg spurte hva den delen av butikken het, og han svarte “Shangri-La”. Det måtte være skjebnen, tenkte jeg. Jeg hadde tenkt på akkurat det samme navnet fra The Kinks-sangen “Shangri-La”!
Hos Shangri-La er drømmefangere svært populært. Mange av varene kommer fra Thailand og India, og tidligere kom mye fra Nepal. I dag bestiller Røgler det meste fra forskjellige grossister i Europa som handler i disse landene.Foto: Petter Terning
Med tiden tok Christian Røgler over butikken på fulltid, og nå, 50 år senere, ligger lokalet altså i Karl Johnas gate 2. Men de siste årene har Røgler tenkt at det kan være lurt å gi seg mens leken er god.
– Jeg blir 71 år denne måneden og vil ha litt tid til andre ting. Jeg sitter hele dagen og pakker varer som folk bestiller på nettet. Det tar mye tid å drive denne butikken, sier han.
Vil overbevise utleier om å bli
1. september går leiekontrakten ut. Men med den dedikerte kollegaen Agnieszka Pagiela, har Røgler et håp om at hun kan fortsette driften av den populære butikken.
– Det blir rart å slutte her etter alle disse årene. Men Agnieszka har vært med meg i ti år nå. Hun kan dette og hun liker det. Hun kan mer enn meg, egentlig. Hvis hun kan overta, er jeg fornøyd.
Med det røde neonlyset er butikken i Karl Johans gate 2 lett gjenkjennelig, og det er vanskelig å ikke titte inn vinduet dersom en går forbi.Foto: Petter Terning
Men siden kontrakten går ut, jobber Røgler og hans tre faste ansatte på spreng med å finne et nytt lokale. De har flere ganger spurt utleier, Olav Thon Gruppen, om de kan fortsette på det samme stedet, men det ser dårlig ut.
Du kan lese hva Olav Thon Gruppen svarer lenger nede i artikkelen.
– Vi vil overbevise Olav Thon Gruppen om å få oss til å bli, eller hjelpe oss med å finne et nytt lokale. Vi har laget en sak på opprop.no, der mange har vist sin støtte, forteller Agnieszka Pagiela.
Røgler har printet ut en håndfull kommentarer fra dedikerte kunder, og leser dem opp.
“Shangri-La hører til akkurat der det ligger, og er en del av Oslos identitet. Vær så snill å la dem fortsette å drive der de gjør!”, skriver en.
“Burde vært fredet som historisk kulturminne, spør du meg”, skriver en annen.
“Tragisk å miste denne butikken. Det finnes ikke maken” lyder det fra en annen kommentar.
– Jeg blir rørt av all støtten når jeg leser dette, sier butikksjefen.
Christian Røgler tror Agnieszka Pagiela blir en god butikksjef dersom Shangri-La får fortsette reisen.Foto: Petter Terning
Fikk hjelp av Olav Thon
Egentlig gikk kontrakten ut i august i fjor. Men siden Røgler liker runde tall, hadde han et sterkt ønske om å kunne holde på frem til 2025, slik at han kunne feire 50-årsjubileum med Shangri-La.
Da han ikke kom noen vei med ledelsen i Olav Thon Gruppen, sendte han i stedet et brev direkte til Olav Thon selv.
– Da kom kona hans innom og sa hun likte butikken. Så fikk vi høre at de hadde bedt eiendomssjefen i Olav Thon Gruppen om å gi oss det siste året. Det ble jeg veldig glad for.
– Jeg er sikker på at dersom Olav Thon hadde levd i dag, hadde han gitt oss lov til å fortsette her, mener Røgler.
Steiner, mineraler og krystaller er noe kunder kjøper mye av. Heldigvis har Shangri-La et stort utvalg.Foto: Petter Terning
– Vi er stolte
Røgler og Pagiela sier de har hørt fra Olav Thon Gruppen at andre butikker i området mener Shangri-La ikke passer inn, og at det er et ønske fra utleier om en annen form for drift i lokalene. Selv har ikke ansatte på Shangri-La hørt noe fra nabobutikkene.
– Vi trekker jo mange folk, og de 30 årene vi har vært her har vi alltid betalt husleia i tide. Ingen har noen gang sagt at de ikke liker at vi er her. Det er veldig rart, og det er synd hvis vi må stenge driften, sier Christian Røgler.
– Kundene mener det bare blir kjedebutikker i området dersom vi forsvinner. Andre har sagt at denne butikken er den eneste grunnen til at de kommer til Oslo. I turistsesongen kommer det flere turister, og vi har fått høre at det er Shangri-La og Frognerparken som er de to store turistattraksjonene for mange, fortsetter Agnieszka Pagiela.
Buddhafigurer i mange forskjellige størrelser er det også mye av i butikken til Christian Røgler.Foto: Petter Terning
– Vi er stolte over dette stedet, så vi håper vi kan endre synet til utleieren, fortsetter Pagiela.
I dialog om nye lokaler
VårtOslo har spurt Olav Thon Gruppen om hvorfor Shangri-La ikke kan bli i lokalene i Karl Johans gate 2.
– Utleier er i dialog med dagens leietaker med tanke på nye lokaler, både internt i egen eiendomsportefølje og eksternt. Utover dette har Olav Thon Gruppen ingen kommentarer til undernevnte, er det korte svaret fra Jøran Nenseth, direktør i Olav Thon Gruppen.