Pizzarestauranten ligger rett ved Majorstukrysset. Nå må de ut med 2500 kroner hver dag inntil manglene er ordnet.

Fluer, sort belegg og dårlig nedkjøling: Mattilsynet straffer pizzasted på Majorstuen

Pizzarestauranten på Majorstuen får dagbøter på 2500 kroner grunnet uhygieniske forhold. Blant annet fluer i samtlige rom.

Publisert

Mattilsynet ilegger pizzastedet Crispy Crust Majorstuen dagbøter på 2500 kroner bakgrunn av uhygieniske forhold under flere tilsyn. Spisestedet pålegges å forbedre renhold av utstyr og lokaler, skadedyr i restauranten, personalfasiliteter og nedkjølingen.

Dagmulktene løper fra 18. august og inntil stedet kan dokumenterer at kravene er oppfylt.

Skadedyr

Restauranten opplyste at lokalet var fritt for fluer, men 18. august observerte inspektørene fluer i samtlige rom. Det samme var tilfelle under skadedyrkontrollen 7. august.

 – Vi vil derfor fortsette å følge opp saken. Tvangsmulkten vil løpe inntil dere har utført tiltak som Mattilsynet har pålagt dere, skriver etaten.

Svart belegg

Mattilsynet avdekket 18. august blant annet svart belegg langs gulvlister, gammelt fett under stekesonen og belegg på rørganger under oppvaskkummen. Lignende funn ble gjort 3. juli og ved et tilsyn 26. mai.

– Vi observerte følgende: støv på vifte på kjøkkenbakrom, matrester og svart belegg på hylle for pizzakurver … og gammelt støv og matrester på plastbakker til engangsemballasje, skriver Mattilsynet.

Renhold av lokaler

Mattilsynet beskriver mangelfull praksis ved nedkjøling av maten. Ansatte oppga at kjøttet sto i romtemperatur (ca. 25 °C) før det det ble kjølt ned.

Ved tidligere kontroller målte tilsynet 25 °C i kebabkjøtt i kjøleskuff og opptil 21,5 °C i marinert kylling i garnityrdisken.

Mattilsynet har tidligere påpekt mangler også ved garderobeløsningen. 18. august oppga ansatte at de ankommer i arbeidsklær.

VårtOslo har forsøkt å få spisestedet i tale for å svare for funnene fra Mattilsynet, uten hell. 

– Litt kjedlig

Styreleder for restauranten, Atif Rahman Sani, har tidligere sagt til Avisa Oslo at de jobber med Mattilsynets funn. 

– Det med fluene syns jeg var litt kjedelig fordi vi har prøvd å fjerne dem, sier han.

Han forteller at de har en avtale med et skadedyrfirma og at det har blitt mindre fluer etter at de satte inn netting på vinduene.

– Før var det kanskje 100. Nå er det 15, sier han.

PS: Denne saken ble laget med hjelp fra Samarbeidsdesken, et researchprosjekt drevet av Landslaget for lokalaviser, Senter for undersøkende journalistikk og NRK.

Powered by Labrador CMS