Høyre går mot sitt svakeste valg siden 2005, da nettopp Erna Solberg gjorde sitt første valg som Høyre-leder. Også i Oslo viste valgdagsmålingen solid tilbakegang for Høyre ved dette stortingsvalget.
Tidligere Oslo-ordfører Fabian Stang (H) mener det er på tide med fornyelse i partiledelsen.
– Velgerne bestemmer
– Det er noe rart med politikken. Uansett hvor gode vi er så kan vi gå ut på dato. Det kan vi oppleve som urimelig, men det er velgerne som bestemmer, sier Stang til Nettavisen.
– Jeg synes Erna er like flink som hun alltid har vært, men det virker som om velgerne ønsker seg noe nytt, legger han til.
– Andre bør slippe til
– Jeg tapte et valg og tok konsekvensen av det, og stilte ikke på nytt. Uansett så synes jeg at andre bør slippe til, sier den tidligere Oslo-ordføreren videre til avisen.
Samtidig mener ikke Stang at Solberg bør gå av på valgnatta.
– Det tror jeg vil være naturlig at man tar en diskusjon over litt tid. Jeg synes på ingen måte at hun skal gå av i kveld, fortsetter han.
Ikke alene
Stang er ikke alene om å mene dette i Høyre og får støtte blant annet utenfor hovedstaden.
– Selv om hun er en fantastisk politiker, er det slik at det er tid for alt. Hele partiledelsen må ta ansvar. Tiden er kommet for fornyelse, det gjelder også Erna Solberg, sier Bø-ordfører Sture Pedersen til VG, som mener tiden er moden for en ny partileder.
Det samme sier Høyres ordfører Einar Holmer-Hoven i Lillesand til NRK.