Fra v: Siavash Mobasheri (Rødt), Marthe Scharning Lund (Ap) og Sirin Hellvin Stav (MDG). Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Rødgrønne gruppeledere i bystyret fra venstre: Siavash Mobasheri (Rødt), Marthe Scharning Lund (Ap) og Sirin Hellvin Stav (MDG).

Hamrer løs på det borgerlige byrådets budsjettforslag: – De skylder i kjent stil på alle andre

– Høyre/Venstre-byrådets budsjett svekker oslofolks økonomi, sier Marthe Scharning Lund (Ap).

Publisert

Bli varslet om siste nytt i VårtOslo-appen: Last ned for iPhone her og Android her!

Reaksjonene fra de rødgrønne bystyrepartiene kom i tur og orden etter at Høyre/Venstre-byrådet la frem det magreste reviderte Oslo-budsjettet på mange år torsdag formiddag.

– Nå ser vi konsekvensene av borgerlig flertall som ikke evner å styre byen, der oslofolk betaler prisen, sier Marthe Scharning Lund (Ap).

– Må selv ta ansvar

Arbeiderpartiets gruppeleder i bystyret er ikke imponert over hvordan det borgerlige byrådet styrer byen.

– De selv må at ansvar for mindre økonomisk handlingsrom, sier Scharning Lund.

Det innskrenkede handlingsrommet Ap-politikeren sikter til er at det for første gang på flere år legges frem et revidert budsjettforslag der det ikke legges inn ekstra penger til drift av Oslo kommune.

I stedet omfordeles penger, som settes av til en økonomisk buffer og til skole, barn og unge, ifølge byrådet.

– Det vi legger frem i dag har to tydelige prioriteringer. Den aller viktigste er å styre kommunens økonomi trygt i en veldig vanskelig, økonomisk tid. Den andre, viktige prioriteringen er barn og unge, sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) til VårtOslo.

Skattesvikt

– Det er ingenting ekstra av penger å fordele, sier finansbyråd Hallstein Bjercke (V).

Ifølge Bjercke og Lae Solberg, skyldes Oslos stramme økonomi hovedsakelig sviktende skatteinntekter.

– For Oslo var det tre milliarder kroner i lavere skatteinntekter i fjor, som vi oppdaget på slutten av året. Seks av ti norske kommuner gikk med underskudd i fjor, sier Bjercke.

– Så kompenserte staten for noe av skattesvikten, men det ble ikke kompensert for alt, sier finansbyråden.

Det er imidlertid Arbeiderpartiets gruppeleder i bystyret uenig i. 

– Høyre/Venstre-byrådet skylder i kjent stil på alle andre for at budsjettet er stramt, sier Marthe Scharning Lund.

Eiendomsskatt

– Under borgerlig ledelse har kommunen for første gang på ti år gått med underskudd, blant annet fordi de har kuttet stort i kommunens inntekter og økt låneopptaket kraftig. Konsekvensene av dette ser vi nå, mener Ap-politikeren.

Fra SV kommer også kraftig kritikk av det borgerlige byrådets forslag til revidert Oslo-budsjett for 2025. 

– Grunnen til at det mangler penger i dette budsjettet er at byrådet har brukt hundrevis av millioner på kutt i eiendomsskatten. Jeg savner et byråd som tar ansvar for det økonomiske uføret de har satt seg selv i, ikke skyver regningen over på innbyggerne, sier SVs gruppeleder i bystyret, Sunniva Holmås Eidsvoll.

VårtOslo konfronterte byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) med fortsatt reduksjon i eiendomsskatten, og kritikken fra rødgrønne partier.

– Det er jo ikke grenser for hvor mange ganger de rødgrønne partiene bruker dette argumentet med eiendomsskatten, sier han.

– Samlet sett er eiendomsskatten vedtatt, altså det vi budsjetterer med i 2025, 142 millioner kroner lavere enn det var i 2023 da de rødgrønne styrte. Det er en relativt beskjeden reduksjon i eiendomsskatten, sier byrådslederen.

Advarer mot borgerlig seier

Miljøpartiet de Grønne kjøper imidlertid ikke argumentet om at reduksjon i eiendomsskatten er «beskjeden». MDG advarer nå mot borgerlig seier i stortingsvalget til høsten.

– Byrådspartiene Høyre og Venstre lovet i hele valgkampen i 2023 at kutt i eiendomskatten og «effektivisering» av kommunen skulle skje uten kutt i velferden, sier MDGs gruppeleder i bystyret, Sirin Hellvin Stav.

– Dette var så klart bare bløff og en pekepinn på hva som vil skje dersom Høyre, Venstre og Frp kommer i regjering etter stortingsvalget i september, sier hun.

Kritisk til buffer

Det fjerde partiet på rødgrønn side i bystyret, Rødt, er også misfornøyd med det borgerlige byrådets forslag til revidert Oslo-budsjett. 

Rødt peker særlig på at det settes av flere hundre millioner kroner i fond, som byrådet beskriver som en buffer mot ytterligere økonomiske vansker for Oslo.

– Byrådet bygger sparefond for framtida, samtidig som det er akutt behov for å møte dyrtidskrisa byen og befolkninga står i nå, sier Rødts gruppeleder i bystyret, Siavash Mobasheri.

I byrådets forslag omfordeles 73 millioner kroner, til blant annet skole og andre tiltak for barn og unge. Men Mobasheri er ikke imponert.

– Hele «satsingen» deres – 73 millioner kroner – er mindre enn summen på 100 millioner de gir til å planlegge Filipstad, og det er fem ganger mindre enn det de setter av til bufferfond, sier Rødt-politikeren.

Powered by Labrador CMS