Her er brannvesenet i aksjon etter melding om en liten andunge som hadde falt ned i et rør.
Her er brannvesenet i aksjon etter melding om at en liten andunge hadde falt ned i et rør.

Brannvesenet rykket ut til Linderud da den lille andungen var fanget: – Vi er her for å redde liv, både dyrs og menneskers

Fra et rør i en dam hørte noen en ensom andunge. Da kom brannvesenet til unnsetning. 

Publisert

Lørdag ettermiddag fikk brannvesenet inn en melding fra en tipser om en andunges rop om hjelp. 

Ropet kom fra et rør i en dam på Linderud, og brannvesenet rykket ut for gjøre det som måtte til for å gjenforene andungen med resten av familien. 

– Våre mannskaper måtte være kreative for å få andungen ut, men lyktes. Nå er andungen lykkelig gjenforent med flokken sin, skriver Oslo 110-sentral på X.

– Ikke så lett

Til VårtOslo forteller vaktkommandør i brann- og redningsetaten, Eirik Sundt Fredriksen, at det ikke var så enkelt å få den lille krabaten ut. 

– Røret var vinklet, så det var vanskelig. Man endte opp med å plassere en håv på den ene siden av røret og fylle med vann fra den andre siden. Så fløt andungen inn i håven, sier Fredriksen. 

Brannvesenet var på stedet klokken 14:48 og ferdig på stedet 15:36, så det var en liten operasjon, forteller vaktkommandøren.

– Det tok litt tid men det var veldig bra at noen tipset om dette. 

Får ofte telefoner

– Vi er her for å redde liv, både dyrs og menneskers. Her var det et dyreliv som stod i fare, så det tar vi på alvor, sier Fredriksen. 

Det er ikke uvanlig at brannvesenet drar på oppdrag der det er dyreliv som står i fare, forteller vaktkommandøren.

– Vi får jo ofte telefoner fra folk som er bekymret for forskjellige dyr. For eksempel får vi mange tips om måkeunger som ligger på bakken denne tiden av året, da de ikke har lært seg å fly enda. Men de lærer seg å fly med tiden. 

Fredriksen sier de også har hjulpet svaner som har fryst fast i isen, og andunger som har falt ned i kumlokk.

– Så er det klisjeen om katten som er fanget i toppen av et tre, men vi får jo telefoner om det også. Det løser seg som oftest selv, da kattene til slutt kommer seg ned på egenhånd. 

– Noen ganger er det naturens gang at dyrene havner i slike situasjoner, og mange ganger klarer de seg fint selv, sier Fredriksen. 

Powered by Labrador CMS