Næringsbyråd Rina Mariann Hansen (Ap) frykter innføring av smilefjes også ved skjenkesteder blant annet kan føre til mer byråkrati.Foto: Heiko Junge / NTB
Advarer mot innføring av smilefjes også ved skjenkesteder: - Vil kunne skape uoversiktlige forhold
— Mange i Oslo nektes adgang på utesteder på grunn av hudfarge, sier bystyrerepresentant Mehmet Kaan Inan (H). Han vil ha spisestedenes smilefjes-ordning også på utesteder. Men møter motstand fra Ap/SV/MDG-byrådet.
— Høyre vil at utelivsbransjen skal ta mer ansvar og aktive grep for å motvirke diskriminering og trakassering for å bidra til tryggere uteliv i Oslo, sier bystyrerepresentant Mehmet Kaan Inan (H).
Høyre-politikeren viser til både tall og rapporter om at diskriminering og seksuell trakassering er helt vanlig i hovedstadens utelivsbransje.
— Senest i sommer kom det tall fra Bufdir som viser at seksuell trakassering er vanlig. Særlig for unge kvinner og i serveringsbransjen, sier Kaan Inan.
Annonse
— Kommunes egne kontrollører har selv sagt at mange nektes inngang på utesteder på grunn av hudfarge til tross for at dette er ulovlig, påpeker Høyre-representanten.
Derfor fremmer Kaan Inan og Høyre et forslag i bystyret der byrådet bes utvikle en smilefjesordning for serveringsbransjen og utelivsbransjen der det ikke serveres mat.
Spisested på Grünerløkka med blidt smilefjes utstedt av Mattilsynet.Foto: Berit Roald / NTB
Til nå er det kun spisesteder som praktiserer ordningen med smilefjes der Mattilsynet vurderer viktige forhold som hygiene, rengjøring og vedlikehold.
Et sted som "står til stryk" får sur munn, mens et sted med alt i orden får et smilende fjes. Smilefjes-plakatene skal henges slik at de er godt synlig for gjestene.
— Jeg vil advare mot smilefjesordning nå
— Høyre mener smilefjesordningen, inspirert av Mattilsynet, vil gi bargjester muligheten til å velge utesteder som har tatt aktive grep for å sikre en tryggere opplevelse, sier Mehmet Kaan Inan.
— Kommunes egne kontrollører har selv sagt at mange nektes inngang på utesteder på grunn av hudfarge til tross for at dette er ulovlig, sier Mehmet Kaan Inan (H).Foto: Arnsten Linstad
Like overbevist er ikke næringsbyråd Rina Mariann Hansen (Ap), som også er ansvarlig for skjenkepolitikken i byrådet. Hun mener en smilefjesordning for utesteder ikke bør innføres nå.
— Jeg vil advare mot å innføre en slik «smilefjesordning» nå midt i en bevillingsperiode. Bystyret tar stilling til alkoholpolitikken i Oslo kommune hvert fjerde år, i forbindelse med at det vedtas alkoholpolitisk handlingsplan, sier Hansen.
Har allerede ordningen "Trygt sted"
Dersom bystyret skal følge Rina Mariann Hansens anbefaling, betyr det at en smilefjesordning først blir vurdert når neste alkoholpolitiske handlingsplan kommer til behandling i 2024.
"Skjenkebyråden" viser også til at flere av Oslos utesteder selv har tatt initiativ til å hindre diskriminering og seksuell trakassering gjennom ordningen "Trygt sted".
— Per nå er det 24 steder som er med i samarbeidet og som skal bidra til at Oslo blir en bedre og tryggere by å gå ut i, sier Hansen.
— Kan føre til økt byråkrati
Hun frykter også mer byråkrati dersom næringsetaten skal administrere en egen kommunal smilefjesordning for skjenkesteder.
— En ny smilefjesordning vil kunne skape uoversiktlige forhold da det allerede eksisterer en smilefjesordning som går på mattrygghet som administreres av Mattilsynet, sier næringsbyråden.
— Det vil også kunne føre til økt byråkrati når Næringsetaten skal administrere enn ny ordning i tillegg til bevillingssystemet og prikktildeling for brudd på alkoholloven, sier Rina Mariann Hansen.