Åpne flammer fra blokk på Mortensrud: 
– Samtlige leiligheter tilknyttet seksjonen det har brent i er ubeboelige

– Fremstår som at det har begynt å brenne i en leilighet i andre etasje som har spredt seg oppover etasjene, ifølge politiets operasjonsleder.

Publisert

– Vi er på vei til Helga Vaneks vei, hvor vi har fått flere meldinger om at det skal brenne på en balkong i andre eller tredje etasje, opplyste operasjonsleder Gabriel Langfeldt i Oslo politidistrikt i politiloggen litt etter klokken 16.00. 

Han la samtidig til at det ikke var informasjon om skadde personer i blokka på den aktuelle adressen på Mortensrud.

– Viktig at folk respekterer

– Første enhet er fremme på stedet. Basert på forståelsen vi har er det åpne flammer i en leilighet i tredje etasje, kunne operasjonslederen informere om ti minutter etter den innledende meldingen.

– Vi jobber med evakuering ,samt å danne oss et bilde av hvilke beboere vi har kontroll på, la han til.

– Viktig at personer i området respekterer sperringene på stedet slik at brannvesenet har god plass til sine kjøretøy, understreket Langfeldt samtidig.

– Jobber på spreng

– Vi jobber fortsatt med å danne oss et bilde av brannen, men per nå fremstår det som at det har begynt å brenne i en leilighet i andre etasje som har spredt seg oppover etasjene, het det fra operasjonslederen idet klokken nærmet seg 16.30. 

– Brannen har spredt seg til fire leiligheter, informerte han samtidig om.

– Røykdykkere jobber på spreng fra utsiden og innsiden for å få kontroll på brannen, la Langfeldt videre til og gjentok at det ikke var informasjon om skadde personer.

Funn av lettere skadd person

– De åpne flammene er slått ned, men det er fortsatt mye røyk i området. Alle de aktuelle leilighetene er grovsøkt, og det er ikke gjort funn av skadde personer, var meldingen ti minutter senere.

– Det er gjort funn av en person som fremstår lettere skadd. Vedkommende får tilsyn av ambulansen, kunne Langfeldt informere om kort tid etterpå.

– En rekke etterforskningsskritt

Klokken 17.44 delte oppdragsleder Marius Hatløy Kristiansen en ny oppdatering:

– Brannvesenet er nå over i etterslukkingsfasen. Politiet vil fortsatt være til stede for å gjennomføre en rekke etterforskningsskritt, sa han og la til:

– Vedkommende som fikk helsetilsyn hadde angivelig blitt eksponert for røyk. Det fremstår ikke som alvorlig skade utover en sjekk på stedet.

– Samtlige leiligheter tilknyttet den seksjonen det har brent i er ubeboelige grunnet eksponering av røyk, informerte oppdragslederen om en halvtimes tid etterpå.

Powered by Labrador CMS