Meny-reklame St. Hanshaugen
Personen som er ansvarlig for reklamekampanjen har ikke sjekket med Oslo kommune om lovligheten og synes det er rart at folk reagerer.

Ny reklamestrid på St. Hanshaugen: Meny kan ha hengt opp ulovlige reklameplakater 

Igjen henger gigantiske reklameskilt i det farlige krysset på St. Hanshaugen. – Jeg er forbanna på å få presset reklamebudskap i fjeset dag ut og dag inn. Jeg tror ikke reklamebyrået forstår at de gjør merkevaren en bjørnetjeneste, sier nabo.

Publisert

I nabolaget på St. Hanshaugen var det mange som reagerte kraftig da Pepsi Max i fjor vinter hang opp to gigantiske reklameskilt i krysset Ullevålsveien/Waldemar Thranes gate. 

Denne kampanjen ble erklært ulovlig og tatt ned ganske fort.

Nå har en annen stor aktør, Meny, hengt opp to kjempestore reklameplakater for hjemlevering av mat på et stillas på den andre siden av det samme krysset. Gården har vært dekket av stillaset siden en brann i februar i fjor.

Pepsi måtte fjerne det ulovlige skiltet og betale en erstatning for dette gigantiske reklameskiltet på St. Hanshaugen i fjor.

– Ren forsøpling

Plakatene ble hengt opp lørdag. Igjen reagerer naboene.

– Jeg bor rett over gaten, og ser på dette som ren forsøpling av byen. Det vil overraske meg om kommunen har gitt tillatelse til denne reklamevirksomheten, sier nabo Tove Gravdal.

Andre sier de ikke liker utsikten eller mener kampanjen må anmeldes.

– Here we go again. Nå har MENY gjort samme tabben som Pepsi. Pepsi måtte fjerne sin ulovlig oppsatt reklame etter tre dager. Jeg lurer på om dette tar kortere eller lengre tid? sier nabo Cathrine Røsseland.

Hun mener reklamen virker mot sin hensikt.

– Jeg er forbanna på å få presset reklamebudskap i fjeset dag ut og dag inn. Jeg tror ikke reklamebyrået forstår at de gjør merkevaren en bjørnetjeneste ved å gjøre dette. Å ikke sjekke om dette er lov eller ikke blir å gjøre en dårlig jobb på toppen av om dette er en god idé. Så her må de stilles til ansvar, sier hun.

Disse gigantiske reklameplakatene ble hengt opp på St. Hanshaugen lørdag. Til en rekke naboers misnøye.

– Ulovlig

VårtOslo hører med plan- og bygningsetaten. De er helt klare i sitt svar og mener reklameplakatene er ulovlig satt opp:

– Det er ikke søkt om tillatelse for denne reklamen, og den er derfor ulovlig. Det opprettes en sak, og vi følger den opp på lik linje med andre ulovlige reklameoppsett, sier  seksjonsleder Karin Remark Engebretsen.

– Vi vil følge saken opp raskt for å tydelig markere at vi reagerer når ulovlig reklame settes opp i bybildet.

Heller ikke bymiljøetaten kjenner til reklamen: – Dette er ukjent for oss, og ikke søkt om til oss. Vi følger det opp, sier presseansvarlig Monica T. Olsen når vi hører med bymiljøetaten.

– Ja, det er lov

Markedsdirektør i Meny, Jørgen Normann-Larsen, bekrefter at de har bestilt reklamen og mener den er tillatt:

– Ja, vi har kjøpt en annonseplass der. Og ja, det er lov å gjøre, på lik linje med reklame hos TV2. Det er ikke noen forskjell på det. Vi har fått veldig tydelig forklart at denne reklamen er tillatt, sier Jørgen Normann-Larsen.

– Vi har fått veldig tydelig forklart at denne reklamen er tillatt, sier Menys markedssjef, Jørgen Normann-Larsen.

Han forklarer forskjellen på den tidligere Pepsi-reklamen og Menys reklame.

– Jeg vet godt at noen sier at dette ikke er lov. Å henge reklameplakater rett på et bygg er ikke lov, men det å henge reklame på et stillas, som her, det er lov, sier Normann-Larsen.

Han synes det er rart VårtOslo adresserer Meny for å spørre om lovligheten av kampanjen.

– Vi har sjekket lovligheten

– Dersom vi hadde kjørt en reklame på TV2, ville det vært naturlig å spørre TV2 om lovligheten, ikke oss. Denne kampanjen er kjøpt av oss på samme måte som vi gjør med andre reklamekampanjer.

Normann-Larsen sier kampanjen er bestilt av Meny gjennom deres mediebyrå Dentsu, som har bestilt plasseringen gjennom Robby Gundersen.

– I prosessen er alt det praktiske med oppsett, lovlighet og godkjennelser sjekket ut mot ansvarlig i denne saken, som er Robby Gundersen. Han har bekreftet at dette er lovlig og at godkjenninger er i orden.

Normann-Larsen skiller mellom hva som er lov og hva forbrukerne tenker.

– Det er viktig for oss å presisere at vi ikke har noe ønske om å markedsføre oss på en måte som lokalbefolkningen på St. Hanshaugen reagerer sterkt på. Vi er opptatt av fornøyde kunder i alle sammenhenger og at våre aktiviteter gjennomføres på lovlig måte og med nødvendige godkjenninger.

– Jeg finner det merkelig

VårtOslo hører med gründer innen reklame og merkevarer, Robby Gundersen, som gjennomfører kampanjen, på vegne av Meny. Han forteller at reklameplakatene er vinklet inn mot det han omtaler som en «interessant målgruppe». 

– Dette er noe vi gjør på spesielle lokasjoner, og folk som bor på St. Hanshaugen er en interessant målgruppe.

Han synes det er rart at «gruppa på St. Hanshaugen» ikke har reagert tidligere.

– Jeg finner det merkelig at gruppa på St. Hanshaugen reagerer nå, men ikke reagerte tidligere i samme område. Vi hadde nylig et tilsvarende konsept med kampanjer i Waldemar Thranes gate, i nabobygget til Ila-senteret. Her var det ikke noen som reagerte.

Gundersen sier han har holdt på med konseptet reklameplakater på stillaser i mange år. Han kjenner til reklamen Pepsi satte opp i fjor i det samme krysset, men mener at denne reklamen hadde et annet uttrykk, siden den var montert direkte på en murvegg, ikke på et stillas.

– Meny-kampanjen er en midlertidig løsning som ikke skal stå her i lang tid. I stedet for en grønn sliten duk, så kommer det nå en fargerik reklame som ser bedre ut.

– Har ikke sjekket lovligheten

Gundersen forteller at han alltid samarbeider tett med gårdeieren.

– Jeg ville aldri gjort dette hvis jeg ikke hadde en avtale med gårdeieren, i dette tilfellet Merkantilbygg. Da kunne jeg ikke satt opp plakatene.

– Men har du sjekket med bymiljøetaten eller plan- og bygningsetaten om reklamen er lovlig?

– Nei, jeg har ikke sjekket med Oslo kommune. Jeg har sett på skiltregulering i ulike skriv og tolket det derfra. Plan- og bygningsetaten kan heller ikke ha unngått å ha sett reklameflatene vi satte opp på stillas i nærområdet tidligere. 

– Hvor mye koster kampanjen?

– Jeg kan ikke si hvor mye kampanjen koster. Det er jo ikke store summer det er snakk om. Jeg må snakke med Meny. Vi fjerner selvsagt plakatene hvis de vil at jeg skal fjerne den.

Powered by Labrador CMS