Avrevne «kroppsdeler» og blodige «kropper» hang på rekke og rad bortetter rekkverket mellom buss- og trikkestopp.

Grotesk syn på Jernbanetorget: – Enig i at det er ubehagelig

Hang bortetter ved holdeplassene mandag.

Publisert

Kortversjon

  • Oslo Rød Ungdom gjennomførte et sjokkstunt på Jernbanetorget med tilgrisede dukker mandag.
  • Stuntet er en del av en aksjonsuke mot NATO og krigene de har deltatt i.
  • Ruter har ikke mottatt noen klager fra reisende om stuntet.
  • Tirsdag blir det demonstrasjon ved Jernbanetorget i samme forbindelse.

Avrevne «hoder» og «bein» og blodige «kropper» hang mandag bortetter rekkverkene mellom buss- og trikkestopp sentralt på Jernbanetorget, mellom plattform B og C.

Et tilgriset dukkehode.

Verken kroppsdeler eller blod var ekte, med de tilgrisede dukkene var egnet til å sette en støkk i reisende og forbipasserende.

Med avrevne «bein» og andre «kroppsdeler» hang budskap om fred fra Oslo Rød Ungdom.

– Helt enig

Bak stuntet står Oslo Rød Ungdom, slik enkelte av lappene med politisk budskap festet til dukkene ga indikasjon på.

Mange fikk med seg stuntet i det trafikkerte området.

Det bekrefter leder av Rød Ungdom, Halvor Bergkvist, til VårtOslo. Han mener sjokkeffekten er nødvendig – til tross for at det potensielt kan skremme både små og store.

– Jeg er helt enig i at det er ubehagelig med tilgrisede dukker, men så er realiteten igjen veldig mye mer ubehagelig, mener han.

Det er som ledd i en aksjonsuke mot forsvarsalliansen NATO mandagens stunt fant sted. Den «ubehagelige realiteten» Rød Ungdom-lederen henviser til, er de mange menneskelivene som har gått tapt i kriger der NATO har deltatt med norske soldater – i Afghanistan, Irak og Libya.

– Jeg er helt enig i at det er ubehagelig med tilgrisede dukker, erkjenner Rød Ungdom-lederen.

Ti–femten i sving

– Vi satte i gang denne aksjonen klokken sju i morges da vi begynte å henge opp disse dukkene. Vi hang også opp et banner ved Trafikanten/Ruters kundesenter, men det ble tatt ned ganske fort, forteller leder Jaime Manuel Fuentes i Oslo Rød Ungdom til VårtOslo.

Aksjonsansvarlig Katia Maria Wik og leder Jaime Manuel Fuentes i Oslo Rød Ungdom var blant de ti–femten som deltok på aksjonen.

– Vi var en gjeng på ti–femten stykker som gjennomførte dette før skolen startet, forteller han.

– Dukkene ser kanskje groteske ut, men vårt poeng er å få frem hvor mange som har dødd i disse krigene, understreker Fuentes.

En «blodig» dukke på utstilling for forbipasserende.

– Vi har stått og fulgt med litt etter hvert hvordan responsen har vært, og det virker som om flere har stoppet opp for å sjekke hva dette er for noe, forteller Oslo Rød Ungdom-lederen.

«Krig er forakt for liv» var innledningen på lappene som var festet til dukkene.

Ruter: Ingen reaksjoner

VårtOslo har spurt Ruter om de har noen kommentar til at et banner ble hengt opp ved Trafikanten/Ruters kundesenter samt om de har fått reaksjoner fra reisende på Oslo Rød Ungdoms stunt på Jernbanetorget.

«USA ut av Norge. Norge ut av NATO», sto det å lese på banneret som ble hengt opp ved Ruters kundesenter.

– Vi har, ifølge kundeservice, ikke mottatt noen kundehenvendelser på dette, opplyser pressevakt i Ruter, Emilie Hesselberg, til VårtOslo mandag ettermiddag.

– Utover det har vi ingen kommentar, legger hun til.

– Kan ikke ha det slik

Tirsdag ettermiddag 3. februar blir det nok en aksjon på Jernbanetorget. Da i form av en demonstrasjon.

– Vi ser at verden, inkludert europeiske land, ruster opp, og at det nærmest manes til krig. Den amerikanske presidenten, Donald Trump, truer til og med allierte for å få det som han vil, sier Oslo Rød Ungdom-lederen.

Oslo Rød Ungdom har lite til overs for Trump og amerikanske baser på norsk jord. Tirsdag blir det demonstrasjon på Jernbanetorget.

– USA har uhindret tilgang til tolv baser på norsk jord som gir amerikanerne store fullmakter. Slik kan vi ikke ha det, mener han.

– Når Norge har vedtatt at vi skal ruste opp med over 600 milliarder kroner de neste tolv årene, må vi kaste lys over de konsekvensene opprustning og krig får for menneskeliv, understreker Fuentes.

Det var vanskelig å unngå å se de mange tilgrisede dukkene og dukkedelene som hang på rekke og rad.

– På tide å tenke nytt

Rød Ungdom-lederen stemmer i.

– I en verden som går av hengslene, der det er så tydelig at Trump er gæren, er det på tide å tenke nytt i forsvarspolitikken, sier Bergkvist med henvisning til den amerikanske presidenten som til stadighet gjentar ønsket om amerikansk kontroll over Grønland og nylig rakket ned på innsatsen til NATO-soldater i Afghanistan.

– Vi må kunne forsvare oss selv, i stedet for å måtte stole på Trump, fortsetter han avslutningsvis om bakgrunnen for offensiven og aksjonsuken mot NATO Rød Ungdom nå har satt i gang.

– Når Norge har vedtatt at vi skal ruste opp med over 600 milliarder kroner de neste tolv årene, må vi kaste lys over de konsekvensene opprustning og krig får for menneskeliv, mener Oslo Rød Ungdom-lederen.
Powered by Labrador CMS