Selv om det står 'Welcome', holder den lokale beboeren på Romsås seg respektfullt på utsiden av utstillingen til nye GalleryLab.
Selv om det står «Welcome», holder den lokale beboeren på Romsås seg respektfullt på utsiden av utstillingen til nye GalleryLab.

Kultureliten har oppdaget Romsås. Drabantbyen er blitt en kunstdestinasjon

Interessante ting er på gang på Romsås. Vi besøkte det ganske triste kjøpesenteret på Romsås, med tomme butikklokaler, gjenvinningsstasjon, en stor Kiwi-butikk og stengt kafé.

Publisert

Pengesterke og mektige aktører er i ferd med å gjøre det tidligere sykehjemmet på Romsås, rett ved kjøpesenteret, til en ny destinasjon for kunstopplevelser og kunstnerisk aktivitet.

Det er investeringsselskapet Ferd, eid av milliardær Johan H. Andresen, som står i spissen. Ferd driver med eiendoms- og byutvikling og har blant annet kjøpt den gedigne tomta til NRK på Marienlyst. De har i en årrekke også satset på sosialt entreprenørskap. Med på laget er Sparebankstiftelsen DNB, bydel Grorud, Deichman og kulturetaten i Oslo kommune.

I en tidligere MIX-kiosk, har Ferd åpnet galleriet GalleryLab. Samtidig er 93 etablerte kunstnere i ferd med å flytte inn i hver sine atelierer i tidligere Romsås sykehjem. Kunstblokka heter prosjektet.

Kunstblokka i det gamle sykehjemmet på Romås huser 93 aktive kunstnere.

Kulturkollisjon

Den nye utstillingen i Gallerylab, «Lasset må dras», skjer i samarbeid med det veletablerte Tjuvholmen-galleriet Brandstrup. 

Kunstner Anna Daniell har invitert med seg de to yngre kunstnerne Kira Shatylo, som kom til Norge som ukrainsk flyktning i 2022, og norsk-afghanske Diana Ahmedi, begge basert i Groruddalen.

De 24 kunstverkene er priset fra 3000 til 129.000 kroner. Verkene er blant annet laget av restkapp fra toalettene på det gamle Nasjonalmuseet. Den Romsås-baserte kunstneren Aksel Strangstad deltar også med to verker.

Før utstillingen åpner, klokka to, samler mange seg på utsiden. De fleste er åpenbart ikke fra Romsås, skal man dømme ut ifra de dyre merkeklærne flere kanskje forbinder med vestkanten.

Prominente personer fra kunstmiljøet er med på åpningen av «Lasset må dras».

I motsetning til den målrettede holdningen til de vernissasjebesøkende gjestene utenfra, stopper de lokale beboerne ved inngangen. De er på senteret for å handle og nøyer seg med å kikke nysgjerrig inn i galleriet fra utsiden.

Satser på unge kunstnere

Etter litt mingling åpner Helene Gulaker Hansen, leder for Ferds Kunstprogram, utstillingen. Hun holder en tale om viktigheten av å etablere arenaer for kunstformidling også i ytre bydeler.

– Det er vanskelig for mange å finne veien inn i kunstverdenen, særlig gjelder dette beboere i Groruddalen, og det ønsker vi i Ferd å gjøre noe med, i samarbeid med lokale krefter og ikke minst skolene i bydelen.

Helene Gulaker Hansen fra Ferds kunstprogram får ære av å åpne den nye utstillingen.

Kunstformidlingen må ut fra Oslo sentrum, der de store museene og galleriene holder til, mener hun.

– Vi ønsker å eksponere særlig unge mennesker for kunstneriske uttrykk, slik at de selv kanskje blir inspirert og kan prøve seg som kunstnere.

Et lykkelig sammentreff

Også kunstner Anna Daniell snakker til forsamlingen. Hun forteller om arbeidet med utstillingen og samarbeidet med de to unge kunstnerene Kira og Diana:

– Kunst er hardt arbeid, men har også et element av magi, som kan gi folk helt nye og viktige perspektiver.

Anna Daniell, Diana Ahmedi og Kira Shatylo står bak verket «Lasset må dras», en gammel høyvogn lastet med et stort og hvitt, lysende, rektangulært objekt.

Henriette Skretteberg, direktør for Ferd Sosiale Entreprenører, forteller at er GalleryLab er ment som en langsiktig satsning. Om Kunstblokka sier hun:

– Vi så at det var muligheter og behov på Romsås, og besluttet å starte et galleri her. I et lykkelig sammentreff tok kulturetaten initiativ parallelt og tilbød 93 kunstnere å etablere seg med atelierer i det gamle sykehjemmet.

Skretteberg forteller at visjonen også består i å lage verksteder der barn og unge kan utfolde seg kunstnerisk, inspirert av kunstnerne som har etablert seg her.

Fra inngangen til Romsås.
Fra inngangen til Romsås.

Vil Romsås bli gentrifisert?

Romsås har noen av de laveste kvadratmeterprisene i Oslo. Her kan man få kjøpt en fireroms leilighet på 100 kvadratmeter med balkong og utsikt til rundt 4,5 millioner kroner, som er under halvparten av prisene på for eksempel på Løren eller Hasle, et kvarter unna med T-banen.

Men Romsås ligger vakkert til ved Lillomarka og med utsikt over Groruddalen. På Romsås senter ligger det også en svømmehall og et bibliotek.

Etter et besøk på GalleryLab, kan besøkende gå en tur i Lillomarka og kanskje spise en pizza og drikke en halvliter øl eller en flaske brus på Elefanten Pub. God tur.

Powered by Labrador CMS