Obos-prisene falt i juli fra juni.
Foto: Gorm Kallestad / NTB
Obos-prisene gikk kraftig ned i juli
Fra juni til juli falt prisene på Obos-boliger med 3,7 prosent på landsbasis. I Oslo gikk prisene ned med hele 4,6 prosent.
Prisutviklingen i Oslo ble i juli langt svakere enn vanlig, da prisene i snitt har steget noe denne sommermåneden de siste ti årene, heter det i en pressemelding
fra Obos.
– Obos-prisene korrigerte markant ned i juli etter å ha steget mye gjennom første halvår. Nedgangen var mye større enn ventet og må tolkes med varsomhet på grunn av få omsetninger i juli sammenlignet med resten av året, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i Obos.
Kvadratmeterprisen for brukte Obos-boliger var 77.435 kroner i Oslo i juli, og 67.401 kroner på landsbasis.
I snitt har prisene i Oslo steget med 1,7 prosent i juli de siste ti årene og 0,3 prosent i snitt de siste tjue årene. Obos- statistikken dekker rundt 24 prosent av bruktboligmarkedet i Oslo.
Det siste året har prisene i hovedstaden falt med 3,6 prosent, men de på landsbasis har falt med 1,9 prosent.