Arbeiderpartiets fremgang i Oslo
- Arbeiderpartiet har blitt det største partiet i Oslo igjen.
- Partiet oppnådde 25,7 prosent av stemmene i stortingsvalget 2025.
- Fremskrittspartiet opplevde også betydelig fremgang i Oslo.
- Til tross for fremgangen er Oslo mindre rød enn i 2021.
– Jeg er stolt over at vi igjen er Norges største parti, og også det største i Oslo, sier Ap-gruppeleder i bystyret, Marthe Scharning Lund.
Resultatet av stortingsvalget 2025 har gitt en solid vitamininnsprøyting for Oslo Arbeiderparti.
– Ikke skattekutt
Fremgangen fra stortingsvalget for fire år siden er på 2,9 prosentpoeng. Men hvis man sammenligner med kommunevalget i 2023, er fremgangen langt større.
Da fikk Ap en oppslutning på 18,4 prosent i Oslos kommunevalg. Nå har partiet fått tillit fra 25,7 prosent av hovedstadens velgere.
– Valgresultatet viser tydelig at Oslo ønsker trygg økonomisk styring, sterke velferdstjenester og et samfunn med mindre forskjeller, sier Ap-gruppelederen i bystyret.
– Oslo ønsker ikke skattekutt til de som har mest fra før, sier Scharning Lund.
– Folket har talt
Nå er det først og fremst Fremskrittspartiet som har grunn til å juble over fremgang i Oslo. Målinger viste at Frp lå an til et brakvalg nasjonalt.
Få hadde på forhånd spådd at Frp ville øke sin oppslutning i Oslo til 14,3 prosent. En fremgang på 8,3 prosentpoeng siden stortingsvalget i 2021.
Men i Oslo Ap-leiren er de etter valgnatta mest opptatt av eget partis fremgang, både nasjonalt og i hovedstaden.
– Fire nye år i regjering – og et sterkt resultat i Oslo! Folket har talt og Arbeiderpartiet får fornyet tillit til å lede landet de neste fire årene, sier Scharning Lund.
Mindre rød enn i 2021
Men også to andre rødgrønne partier gjør det forholdsvis godt i Oslo: SV og Rødt.
Ifølge NTBs gjennomgang av valgresultatet har nesten én av fem Oslo-velgere stemte på SV og Rødt ved årets stortingsvalg.
Men hovedstaden er likevel mindre rød enn for fire år siden.
SV sikret seg 10,7 prosent av stemmene i hovedstaden, en tilbakegang på 2,5a prosentpoeng fra stortingsvalget i 2021.
Rødt fikk en oppslutning på 7,2 prosent, en tilbakegang på 1,1 prosentpoeng.
Oslo-krise for Sp
MDG sikret seg 10,3 prosent oppslutning, en framgang på 1,8 prosentpoeng, og må derfor trolig ta sin del av skylden for de to røde partienes tilbakegang i Oslo.
Aps gikk altså fram med 2,8 prosentpoeng til 25,7 prosent.
Senterpartiet gjorde et katastrofevalg og måtte nøye seg med 0,7 prosent av stemmene i hovedstaden, en tilbakegang på 2,4 prosentpoeng.
Til sammen sikret de fem partiene likevel et solid rødgrønt flertall på 54,6 prosent i Oslo, selv om dette var en tilbakegang fra 2021 da de fikk 56,2 prosent av stemmene.