Da Patrick Makosir mente at han solgte for få billetter til sin første store konsert, tenkte han at det kanskje var fordi folk ikke kjente ham så godt.
Derfor har han begynt å skrive det han kaller «ærligere låter».
– Jeg gikk hjem og hørte på artistene jeg liker best, som den britiske rapperen Dave. Han snakker rett inn i øret mitt, jeg føler at jeg kjenner ham på grunn av tekstene hans. Skulle jeg gått på konsert med ham ville det vært som å dra på konserten til en venn. Det var gnisten som startet alt, sier Makosir.
– Sykt vanskelig
Han stilte seg selv spørsmål som «Kjenner fansen meg?» og «Kjenner jeg meg selv?», forklarer den unge Holmlia-rapperen, som tidligere har vært å høre på monsterhiten Danser videre i livet med Hkeem.
Annonse
– Jeg begynte å skrive mange låter den høsten. Jeg merket at det hjalp meg også: Musikk ble terapi – det var som om jeg ble ferdig med tidligere kapitler av livet mitt, sier Makosir.
– Det er sykt vanskelig. Jeg tenkte: «Kanskje jeg bare skulle fortsatt med romantiske kjærlighetslåter?»
Patrick Makosir slik de fleste forestiller seg ham. Her på P3 Gull.Foto: Annika Byrde / NTB
Rotløs unggutt
Første låt ut fra høstens skrivesession var Bedre sånn med Stig Brenner.
Det ble startskuddet for en helt ny, personlig type låter, der Makosir tar for seg sin egen barndom og oppvekst.
– Jeg satte meg i et stille rom og skrev, uten noen melodi. Det er ulikt meg. Før pleide jeg å tenke på hvordan jeg skulle lage en hitlåt. Nå gikk jeg helt andre veien. Jeg begynte med tekst, så kom melodien og produksjonen sist. Jeg tenkte på nære relasjoner, den første kjærligheten, på godt og vondt, forteller 24-åringen.
For noen dager siden ble andre låt fra "nye" Makosir lansert. I Goretex synger han om rotløsheten han sier at han opplevde som unggutt. Låten har endt opp som ganske mørk og direkte historiefortelling.
«I 6. klasse ble jentene opptatt av sminke. Alt jeg tenkte på var 6 gangen jeg sku flytte», synger Makosir i låten, som han kaller både «vanskelig» og «viktig å slippe».
Bedre sånn av Makosir og Stig Brenner.
Strålende fasade
Oppveksten var delt mellom å bo med faren på Holmlia og med moren på Nordstrand. Det er denne perioden han har karakterisert som preget av uro og rotløshet.
Samtidig så det på utsiden ut som om alt gikk strålende: Han sang med et soulkor for barn, var å se på TV-skjermen i «Snøfall» og «Julemorgen», slapp debutsingelen «Trikken» i 2019 og var Urørt-finalist.
Gruet seg
I slutten av januar var det tid for konsert på Sentrum Scene, med både Makosi og Stig Brenner.
Makosi var bekymret for det skulle bli solgt for få billetter igjen, men til slutt fikk han fremføre både Bedre sånn og Goretex til en fullsatt sal.
Goretex gruet Makosir seg til å dele, medgir han: Dele hvordan et stort smil og et energisk ytre kan skjule det som foregår på innsiden, i en tid der mange unge menn fortsatt ikke snakker åpent om mental helse.
– Denne låten betyr ekstra mye for meg. Jeg håper den treffer noen som trenger den. Det er prisen å betale. Det er som å hoppe fra timeteren. Det er første gang jeg gjør det, sier han.
Goretex av Makosir.
– Ikke trist 24/7
Selv om Goretex handler om oppveksten til Makosir, og han beskriver teksten som «en selvransakelse», insisterer rapperen på at han likevel har hatt en veldig bra barndom.
Patrick Makosir sier at det føltes ubehagelig første gang han viste Goretex til nye folk. Da begynte de å spørre:"Går det bra?"
– Selv om sangen er trist og personlig, er jeg ikke trist 24/7. Jeg ble ferdig med dette da jeg skrev Goretex i fjor høst, understreker han.
– Men jeg oppnådde målet mitt om å få folk til å kjenne meg og begynne å snakke med meg. Goretex er egentlig ganske spesifikk, men folk hører på det som skjedde meg og tenker på sin egen historie. Det resonnerer hos dem, sier han.
Makosir har lang fartstid i offentligheten, både på scene og TV.
Som barn sang han i barne- og ungdomskoret Oslo Soul Children. Kordirigenten fikk han inn i NRK som skuespiller, fortalte han til NRK når han ble P3 radios "Månedens Urørt" i februar 2022.
Blant annet dukket han opp som karakteren Aslak i den populære julekalenderen Snøfall på NRK tilbake i 2016. I 2021 var han å se i en oppsetning av Ronja Røverdatter på Égal teater på Frogner. Men nå er det musikken som gjelder.
– Jeg elsker musikk, det har jeg alltid villet gjøre uansett. Jeg bare begynte å lage musikk – og folk begynte å høre på musikken min. Jeg elsket det enda mer – det var som en evig rus, sier Patrick Makosir.
Målet er det samme som da han var liten, sier Makosir. – En dag har jeg lyst til å bli Norges største artist. Jeg tror jeg alltid har tenkt det.