DEBATT

Nestleder i Gamle Oslo bydelsutvalg, Gyda Kjekshus (SV), foran en barnehage på Blindern.
Nestleder i Gamle Oslo bydelsutvalg, Gyda Kjekshus (SV), ønsker ikke flere private barnehager. Hun og Gamle Oslo SV reagerer på privatiseringsutspill og krever at midler som brukes på barnehage, skal bli i barnehagene, ikke overføres til barnehageeiernes formuer.

– Dette er penger fellesskapet og foreldrene har betalt inn til drift av barnehagene, ikke for at det skal gå til privat utbytte

– Det betyr at små og ideelle barnehager som har stått for reelle pedagogiske alternativer blir skvist ut.

Publisert

Vi leser i Vårt Oslo at byrådet vil privatisere flere barnehager i byen vår, blant annet to av barnehagene i Gamle Oslo. Vi Gamle Oslo SV reagerer på dette og sier klart ifra om at vi ikke ønsker flere private barnehager.

Barnehagene skal være for barna, og ikke for investorer. Derfor må pengene som fellesskapet og foreldrene betaler for barnehagene, komme barna i barnehagen til gode, ikke tas ut som utbytte til enkeltpersoner.

De siste årene har det kommet fram en rekke saker der barnehageeiere har tatt ut store summer i overskudd fra private barnehager. 

Dette er penger fellesskapet og foreldrene har betalt inn til drift av barnehagene, ikke for at det skal gå til privat utbytte. Dette er fellesskapets penger som skal gå til felles goder, ikke til å bygge opp private milliardformuer.

Mangfoldsargumentet holder ikke

Utdanningsbyrådens argumentasjon for at barnehagene skal privatiseres, er at det gir et større mangfold i tilbudet, men nå er det slik at de store, kommersielle barnehagekjedene tar over stadig flere barnehager. 

Det betyr at små og ideelle barnehager som har stått for reelle pedagogiske alternativer blir skvist ut, så «mangfoldet» i barnehagetilbudet, som byråden trekker fram som en grunn til å privatisere, er ikke lenger så betydelig.

Hvor er pengene fra Stortinget?

I stedet for å privatisere, bør byrådet heller gi barnehagene de ekstra midlene som byen har fått i nasjonalbudsjettet. 

SV har på Stortinget forhandlet fram midler til økt bemanning i barnehagene, men i Oslo sørger byrådet for at pengene brukes på andre poster. Det strider mot all rettferdighetssans. 

Når Stortinget bevilger penger som Oslo skal bruke på bedre barnehager, skal de selvfølgelig ikke brukes på andre ting. Det er en hån mot barnefamiliene og de ansatte i barnehagene.

Ikke påvirkning på antall private plasser

For bydelen kan det også få andre følger at flere barnehager blir private. Når barnekullene blir mindre, må antallet barnehageplasser justeres, og det kan bydelen gjøre bare i de offentlige barnehagene.

Hvis det blir færre barn som trenger barnehage, er det de offentlige barnehagene som må legge ned plasser eller avdelinger for at det ikke skal være overdekning, mens de private kan fortsette som før. 

Slik kan de private aktørene fortsatt få samme mengde offentlig tilskudd også i tider der kommune og bydeler må kutte.

Gagner investorer, ikke barna

I Gamle Oslo viser den årlige foreldreundersøkelsen at de aller fleste er godt fornøyd med barnehagetilbudet. Barna, foreldrene og bydelen har ingenting å tjene på flere private barnehager i bydelen. 

Dette er et utspill fra byrådet som gagner investorer. De tjener seg rike på å ta ut et utbytte til seg selv, som skulle vært brukt på fellesskapet.

Powered by Labrador CMS