Møter Wolt og Foodora: Fra v. arbeidsminister Tonje Brenna (Ap) og justisminister Astri Aas-Hansen
Foto: Fredrik Varfjell / NTB
Frykter grov kriminalitet: Wolt og Foodora kalles inn til både justisminister og arbeidsminister
Det er mistanken om alvorlig kriminalitet blant Wolt- og Foodora-matbud i Oslo som er bakgrunnen for møtet.
– Jeg er bekymret over det som har kommet fram, sier arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) i en pressemelding.
– Vi kan ikke ha et arbeidsliv hvor useriøse aktører utnytter sårbare arbeidstakere, og der arbeidsgiveransvaret pulveriseres. Det må vi rydde opp i, sier Brenna.
– Skal bekjempes
NRK har den siste tiden skrevet flere saker om at kriminelle nettverk har organisert matbud i Oslo og utnyttet sårbare, utenlandske arbeidstakere.
Det ble også trukket fram i en fersk rapport fra Økokrim.
– Dette handler ikke bare om useriøse aktører. Kriminell virksomhet skal bekjempes, og det skal ikke lønne seg å bryte loven, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap).
I tillegg til Økokrim-rapporten har Arbeidstilsynet avdekket svakheter knyttet til arbeidskontrakter, oppfølging og arbeidsmiljø for budene.
Wolt og Foodora som står for hovedandelen av hurtigmatleveranser i flere store byer, har sagt at de skal stramme inn sine krav til budene.